Blog

Ramazan Bayramı 2021 Ne Zaman?

Ramazan Bayramı 2021 Ne Zaman?

11 ayın sultanı, üç ayların en şeriflisi Ramazan Ayının sona ermesiyle Ramazan Bayramı kutlanır. Ramazan Bayramıyla birlikte üç aylarda sona erer. 2021 yılına sayılı günler kala, insanlar Ramazan bayramı ne zaman? Sorularını araştırmaya başladı. Herkes tarafından merak edilen Ramazan Bayramı’nın başlangıcı ve Ramazan Bayramı tarihleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 dini günler takvimi ile belli oldu.

Her yıl heyecanla ve büyük mutlulukla beklediğimiz 11 ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle insanlar oruç tutarak farz olan ibadetini gerçekleştirir. Ramazan ayının oruç tutularak tamamlanmasının ardından Ramazan Bayramı gelir. Yıl içerisinde tüm Müslüman aleminin heyecanla beklediği iki tane dini bayram vardır. Bunlar Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’dır. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı’ndan önce gelir. Ramazan Bayramı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 dini takvim sayesinde açıklığa kavuştu. Söz konusu bu takvime göre 2021 yılının Ramazan Bayramı, 13 Mayıs Perşembe günü başlıyor 15 Mayıs tarihinde de son buluyor.

Ramazan Ayının İnsanlık için Önemi

İslamiyette oruç tutma ayı olarak da adlandırılan Ramazan ayı 2021 yılında 13 Nisan tarihinde başlıyor. Farz ibadetlerden olan oruç, Ramazan ayı içerisinde idrak edilir. Diğer aylarda oruç tutmak ise nafile ibadet yerine geçer. Ramazan ayını diğer aylardan çok daha değerli kılan detaysa, Kur’an-ı Kerim’in bu ay içerisinde indirilmiş olmasıdır. Ramazan ayı içerisinde maddi ve manevi olmak üzere her bir güzellik aynı anda yaşanır. İnsanlar oruç tutarak ibadet etmesinin yanı sıra nefsini köreltmeyi öğrenir. Sevgi, hoşgörü ve dayanışma içerisinde geçen bu ay, Allah’ın rahmetinin Müslümanların üzerine yağdığı, cehennem kapılarının kapandığı ve sevap kapılarının açıldığı bir aydır.

Ramazan ayı dini açıdan son derece önemli olsa da aynı zamanda bireysel ve sosyolojik açıdan da son derece önemlidir. Çünkü bireysel yardımlaşma, dayanışma duygusunun gelişmesi ve insanların kendilerini sorgulamaları açısından son derece önemlidir. Burada dini duygular çok daha yoğun yaşanır. Aileler ve toplumlar arasında birleştirici özelliğe sahip olan Ramazan Ayı; ayrıca Müslümanların bağışlanması için fırsatların sunulduğu çok özel bir aydır. Dini duyguların yanı sıra sağlık açısında da son derece önemli olan Ramazan ayında, insanlar oruç tutarak vücutlarında detoks etkisi yaratabilir. Beslenme alışkanlıklarının bu süreç içerisinde değişmesi, vücudun şaşırtılmasını sağlar. Bu sayede bedensel ve zihinsel açıdan değişiklik sağlanır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam