Blog

Ramazan bayramı 2022 ne zaman?

Ramazan bayramı 2022 ne zaman?

Her yıl hicri takvime göre tarihi belirlenen Ramazan Bayramı 2022 ne zaman olacak sorusu yanıtını buldu. 2022 yılında Ramazan Bayramı 2 Mayıs Pazartesi günü itibariyle başlayacak. 1 Mayıs 2022 Pazar günü arife günü yaşanacak ve ardından 2 Mayıs günü itibariyle Ramazan Bayramı'nın 1. günü idrak edilecek. Üç gün süren bir bayram olması sebebiyle Ramazan Bayramı'nın son günü 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü olacak. 5 Mayıs itibarı ile Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı noktalanmış olacak.

Ramazan Bayramı 2022 takvimi

Ramazan Bayramı, Ramazan ayının son günü itibari ile başlamaktadır. Hicri takvim ile Miladi takvim arasındaki fark nedeniyle her yıl biraz daha erken tarihe gelen dini gün ve aylar, bu yıl Nisan ve Mayıs aylarına denk gelmektedir.

Ramazan Bayramı öncesinde idrak edilecek olan Ramazan ayı ise 2 Nisan 2022 Cumartesi günü itibariyle başlayacaktır. Ramazan ayı içerisinde çok önemli günlerden birisi olan Kadir Gecesi ise 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesinde idrak edilecekti. 2 Nisan 2022 Cumartesi günü başlayacak olan Ramazan ayının son günü ise aynı zamanda Ramazan Bayramı arifesi olan 1 Mayıs 2022 Pazar günü olmaktadır. Bu günler arasında yaşanacak Ramazan ayında Müslüman vatandaşların oruç tutması, iftar ile oruç açması, teraviye gitmesi ve Ramazan ayına uygun şekilde ibadet etmesi uygun görülmektedir. Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı kapsamında tüm Müslüman vatandaşların dine uygun bir şekilde davranışlarda bulunması ve ibadetlerini de bu yönde gerçekleştirmesi gerekmektedir.

2022 yılı içerisinde dini günler olarak Ramazan ayının ve Ramazan Bayramı'nın da geçmesi ile birlikte Kurban Bayramı, Hicri yılbaşı, aşure günü ve Mevlid Kandili olmak üzere 4 farklı önemli gün daha yaşanacaktır. Ramazan Bayramı'nın tamamlanması ile birlikte Kurban Bayramı arifesi 8 Temmuz 2022 Cuma günü olacaktır. Mevlid kandilinin de tamamlanması ile 2022 yılı genelindeki dini günler ve bayramlar tamamlanmış olacaktır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam