Blog

Ramazan bayramı hangi ayda?

Ramazan bayramı hangi ayda?

Yılın en mübarek aylarından birisi olarak kabul edilen ve tüm Müslüman aleminin özlemle beklediği Ramazan ayı, 2 Nisan 2022 Cumartesi günü itibariyle başlıyor. 1 Nisan günü gece sahura kalkacak olan Müslümanlar, daha sonrasında 2 Nisan Cumartesi günü oruçlu bir şekilde geçirecek. Bugün ise Ramazan ayının ilk günü olacak.

Ramazan ayının sona ermesi ile birlikte Ramazan Bayramı 2022 yılının ilk dini Bayramı olarak idrak edilmeye başlanacak. Ramazan ayına ve Ramazan Bayramı'na çok az bir süre kalması nedeniyle Ramazan Bayramı hangi ayda, Ramazan Bayramı ayın kaçında ve Ramazan Bayramı kaç gün gibi pek çok farklı soru işareti de vatandaşların aklında yer edinmiş durumda.

Ramazan bayramı ayın kaçında?

Ramazan Bayramı 2022 yılının mayıs ayı itibari ile idrak edilecek. 1 Mayıs 2022 Pazar günü Ramazan Bayramı arifesi olacak ve daha sonrasında 2 Mayıs, 3 Mayıs ve 4 Mayıs günlerinde Ramazan Bayramı olarak geçirilecek. Bugünlerde dinin öngördüğü şekilde davranmak, ibadetlerde bulunmak, akrabalara, tanıdıklara ve büyüklere bayram ziyaretinde bulunmak, küçüklerin bayramını kutlamak ve küs olan arkadaş, eş ve dost ile barışmak oldukça önemli.

Dinde de buyurulduğu gibi bayramlar küslerin barıştığı, kavgaların sona erdiği, birlik beraberliğin ön plana çıkarıldığı günler olduğundan dolayı tüm Müslümanların bugünlerde İslamiyet'e uygun bir şekilde davranması gerekiyor. Başta kutsal kitap Kur'an ı Kerim olmak üzere tüm hadislerde, alim açıklamalarında ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda da Ramazan Bayramı'nın ne kadar mühim ve önemli bir gün olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle tüm Müslümanların bu özel günü, bayrama uygun bir şekilde geçirmesi ve ibadet etmeyi de aksatmaması gerekiyor. Mayıs ayının başlaması ile birlikte yaşanacak olan Ramazan ve bayram, tüm bu özellikleri ile aynı zamanda bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Ramazan bayramı kaç gün?

2022 yılında da her yıl olduğu gibi Ramazan Bayramı 3 gün olacak. 1. gün 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü itibarıyla başlarken 3. gün 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü olacak ve çarşamba gününün sona ermesi ile birlikte Ramazan bayramı da sonlanmış olacak.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam