Blog

Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır?

Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır?

Ramazan ayının son günü itibariyle Ramazan Bayramı'nın 1. günü başlar ve bayram sabahı itibarı ile bayram namazının kılınması gerekmektedir. İslamiyet’te dini bayramlar olarak Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı yer alır her bayramda da kılınışları aynı olduğu için kişiler bayram namazının nasıl kılınacağını öğrenerek 2 bayramda da aynı şekilde namazını kılabilmektedir. Kılınışları aynı olmasının yanı sıra iki rekat olması da yine namazların kolay bir şekilde kılınmasını sağlar.

Ramazan bayramı namazı kaç rekat?

Ramazan Bayramı namazı 2 rekat olarak belirlenmiştir. Cemaatle birlikte kılınan bayram namazlarında ezan vaktinin gelmesi ile birlikte camiye girilir, saflar tutulur. Ardından kamet getirilir. İmam hatip, Ramazan ve Kurban Bayramı için kılınacak namazlarda bayrama uygun bir şekilde niyet eder. Niyet edilmesinin ardından cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam hatibe uymaya niyet eder. “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” denilerek niyet edilebilir. Niyet edilmesi ile namaz kılınmaya başlanabilir.

Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır?

Niyet edilmesinin ardından sırasıyla 1. rekat ve 2. rekat namazların kılınması ile bayram namazı tamamlanabilmektedir. Niyet ettikten sonra ellerin bağlanması ile birlikte sessiz bir şekilde Sübhaneke duasının okunması gerekir. Ardından tekbir alınarak eller yanlara salınır. Yeniden tekbir alınır ve yeniden eller yanlara salınır. Tekbir alındıktan sonra bu sefer göbek hizasında eller bağlanır. Eller bağlandıktan sonra imam Fatiha suresi ile birlikte bir zammı sure okur. Bu sırada cemaatin imamı dinlenmesi gerekir. Sureler okunduktan sonra Rüku ve secde ile ikinci rekatı kılmak için kalkılır.

İkinci rekatta imam Fatiha Suresi ve zammı sure okur. Ardından tıpkı ilk rekatta olduğu gibi üç defa tekbir alınarak eller yana salınır. 4. tekbir alındıktan sonra eller kulak hizasına kaldırılmadan rükuya gidilir. Rüku ve secde ile birlikte otururken Tahiyyat, Salli Barik duaları okunur ve selam verilerek namaz tamamlanır.

Bu şekilde kılınacak olan namaz ile Ramazan Bayramı namazı kılınmış olur. Namazın sonunda imam farklı dualar okuyabilir. Camide kılınacak olan namazların ardından toplu bir şekilde bayramlaşılarak bu özel günün manevi duygularının yaşanması uygundur.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam