Blog

Ramazan bayramı ne zaman?

Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan Bayramı İslamiyet'in 2 bayramından birisidir. İslamiyet’te Müslümanlar için Kurban Bayramı ile birlikte Ramazan Bayramı iki bayram olarak belirlenmiştir. Ramazan bayramı 1 aylık oruç süresinin ardından birlik beraberlik ve paylaşım için en önemli günlerden birisi olduğu gibi 2022 Ramazan Bayramı ne zaman olacağı belli olmuştur. 2022 yılında Ramazan Bayramı'nın ne zaman olacağını merak edenler, arife ve bayram günlerinin hangi günlere denk geleceğini öğrenmek isteyenler aşağıda yer alan tabloya göz atabilir.

Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan dahilinde önemli günler şöyledir;

  • Ramazan Başlangıcı - 2 Nisan 2022 Cumartesi
  • Kadir gecesi – 27 Nisan 2022 Çarşamba
  • Ramazan Bayramı Arifesi- 1 Mayıs 2022 Pazar
  • Ramazan Bayramı 1. Gün- 2 Mayıs 2022 Pazartesi
  • Ramazan Bayramı 2. Gün- 3 Mayıs 2022 Salı
  • Ramazan Bayramı 3. Gün- 4 Mayıs 2022 Çarşamba

2 Nisan 2022 Cumartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı, 1 Mayıs 2022 Pazar günü sona erecek. Bu tarihler arasında oruç tutacak olan Müslüman vatandaşlar, 2 Mayıs Pazartesi günü itibariyle oruç tutma ibadetini sona erdirecek ve ardından bayram sevincinin manevi duygularını yaşamaya başlayacaktır.

Ramazan Bayramı ne zaman bitiyor?

Ramazan Bayramı 3. günü 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü itibari ile yaşanacak ve 5 Mayıs 2022 Perşembe günü itibariyle hem Ramazan ayı hem de Ramazan Bayram süreci geçmiş olacak.

İslamiyet’te 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı hem dini hem de manevi duyguların en üst seviyede olduğu bir aydır. Bu nedenle Müslüman vatandaşların bu ayın faziletine uygun bir şekilde davranışlarda bulunması ve ibadetini gerçekleştirmesi, yardıma ihtiyacı olan diğer Müslümanlara yardım etmesi gerekmektedir. Bu şekilde geçirilecek Ramazan ayı ile birlikte her Müslüman vatandaşlar ayın faziletini, manevi duygularını daha iyi bir şekilde yaşayabilir. Bu ay içerisinde oruç tutmanın yanı sıra farklı sadaka türleri ve yardımların yapılması da gerekmektedir. Bu ay içerisindeki ibadetlerini eksiksiz bir şekilde yapmak isteyen tüm Müslümanların bu bilgiler doğrultusunda hazırlıklarını yapması ve yardımlaşmaya önem vermesi gerekmektedir.

Ramazan’da Sadaka, Fitre, Fidye, Zekatlarınızı ve ayni bağışlarınızı on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıyoruz. Siz de ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya, zekat, fitre, fidye ve tüm ramazan yardımlarınızı "BAĞIŞLAYIN BEREKETLENSİN" sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam