Blog

Ramazan bayramında kaç gün tatil?

Ramazan bayramında kaç gün tatil?

Ramazan Bayramı'nda arife dahil olmak üzere 4 günlük bir bayram süreci yaşanmaktadır. 3 gün olan Ramazan Bayramı, arife gününün yarım gün tatil edilmesi ile birlikte 3.5 günlük bir bayram sevincinin yaşanmasını sağlar. 2022 yılının Ramazan Bayramı'nın arife günü Pazar olacağından dolayı herhangi bir tatil olmayacak ve normal hafta tatili yapılacak. Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise pazartesi günü.

Ramazan Bayramının ilk günü ne zaman?

Ramazan Bayramı'nın ilk günü 2 Mayıs Pazartesi gününe denk geliyor. 3 Mayıs Salı ve 4 Mayıs Çarşamba itibari ile devam edecek olan Ramazan Bayramı'nda böylece haftanın Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri tatil olacak.

Ramazan Bayramı kaç gün tatil olacağı konusunda büyük bir beklenti bulunuyor. Daha önceki yıllarda da turizm hareketliliği gibi farklı ekonomik gerekçeler ile Ramazan Bayramı hafta sonu tatilleri ile birleştirilmişti. Bu nedenle 2022 yılında da Ramazan Bayramı'nda kaç gün tatil olacak şeklinde sorular için gözler hükümet tarafından alınacak karara çevrildi. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü bayram olması nedeniyle tatili yapacak olan Müslümanlar, bugünlerde bayram sevincini yaşayabilecek. Bu bayrama uygun bir şekilde ibadet etme fırsatı bulan Müslümanlar için özellikle bayram sonrasındaki Perşembe ve Cuma günlerinin tatil edilme ihtimali var.

Perşembe ve Cuma günlerinin tatil edilmesi halinde Ramazan Bayramı tatili 3 günü bayram olmak üzere 5 günlük tatil olabilir. Tatil kararının alınması halinde 29 Nisan 2022 Cumartesi günü itibariyle tatile çıkacak olan kişiler, 7 Mayıs 2022 itibari ile tatil dönüşü yapabilecektir. Tatilin uzayıp uzamayacağı ile ilgili hükümet tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak olan açıklamalar, bu konuya netlik kazandıracak.

Ramazan Bayramı sonrası tatil olmazsa kaç gün tatil olacak?

Ramazan Bayramı sonrasındaki günler tatil edilmezse kişiler Çarşamba günü itibari ile bayramın son gününü yaşayacak ve ardından 5 Mayıs Perşembe günü itibari ile çalışmaya başlayacaktır. Devlet kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör çalışanları ve okula giden öğrenciler dahil olmak üzere tatil kararı alınmadığı takdirde 5 Mayıs Perşembe günü itibariyle normal sisteme dönüş yapılacak.

Toplam