Blog

Ramazan kaç yılda bir 29 gün

Kur’an-ı Kerim'de bin aydan hayırlı olduğu yazılı olan Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Ramazan kaç yılda bir 29 gün?

Kur’an-ı Kerim'de bin aydan hayırlı olduğu yazılı olan Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir. Müslüman aleminin her yıl heyecanla beklediği Ramazan ayı bu yıl 23 Mart’ta başlayıp 21 Nisan'da sonlanacak. Her yıl Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte kaç gün oruç tutulacak soruları da gündeme gelmeye başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın hesaplamalarına göre, bu ramazan 29 gün sürecek. Ancak Ramazan ayının 29 gün sürecek olması eksik oruç tutmamız anlamına gelmemekte. Hesaplamalar kameri takvime göre yapıldığı için Ramazan ayı hilalin görülmesi ile başlayıp şevval ayının hilalinin görülmesiyle bitmektedir, bu nedenle 30 gün oruç tutmuş olunmakta.

Ramazan neden 29 gün ?

Her yıl Ramazan ayında 30 gün oruç tutarken bu yıl 29 gün tutulmasının nedeni Ramazan ayı kameri aylardan olduğu için Hicri takvime göre hesaplamalar yapılmasıdır. Hicri takvimde bir yılın uzunluğu, miladi takvimden 11-12 gün daha kısa olmaktadır. Bu nedenle Ramazan ayı her yıl miladi takvimde öne kayar. Kafalarda soru işareti bırakan bu meseleyle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Hümeyra Nur İşlek açıklamada bulundu “ Bu anda dünyanın neresinden bakarsanız bakın güneş ışığının kuvveti nedeniyle hilal olarak ayı görmek mümkündür.

Ay dünyanın etrafına dönüyor biliyorsunuz. Bu, 8 derecelik açıya ulaştığında ilk defa dünyanın herhangi bir yerinde hilal görülmeye başlıyor. İşte biz bu anı hesaplıyoruz. Bu ilk defa görülme nerede oluyorsa ona göre kameri aybaşı haritalarımızı çiziyoruz. Hilalin görülme durumuna göre kameri aylar bazen 29, bazen 30 gün çeker. Üst üste 30 gün denk geldiği de olur. Bunu 6-7 yıllık periyotlar halinde yapıyoruz. En son elimizde 2016-2022 kameri aybaşları kitapçığı var.”

Toplam