Blog

Ramazan kumanyası kimlere verilir?

Ramazan kumanyası kimlere verilir?

Ramazan başta olmak üzere istenilen zaman ihtiyaç sahiplerine verilmek için hazırlanan paketlere kumanya denir. İçerisinde temel ihtiyaçların bulunduğu (Bakliyatlar, yağ, şeker, tuz vs. ) koliler, genellikle marketler tarafından özel olarak hazırlanır. Böylece yardımcı bulunmak isteyen kişiler, mevcut paket seçeneklerinden uygun bulduğunu tercih ederek, kişi sayısı kadar satın alarak verebilir. Ancak ramazan kumanyası başta olmak üzere özel bir yardım yapılmak istendiğinde kişilerin “Ramazan kumanyası kimlere verilir?” konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Ramazan kumanyası kimlere verilir, kimlere verilemez?

Fidye, fitre ya da zekatta olduğu gibi Ramazan kumanyası verilmesinde sınırlayıcı kriterler yoktur. Kişiler, yardımda bulunmak ve toplum içerisindeki dayanışmayı arttırabilmek adına kumanya satın alarak dağıtabilir. Dağıtımının en yaygın olduğu yerlerden birisi de işletmedir. İşletmeler, Ramazan ayı gibi özel dönem ve günlerde, kumanyaları çalışanlarına dağıtmaktadır. Bu durum şirket ile çalışan bağlılığını arttırdığı gibi çalışanların ekonomik olarak desteklenmesini de sağlar. Bununla birlikte pek çok hayırsever de yine Ramazan kumanyası dağıtımı yapmaktadır. Kişisel girişimlerin ve yardımların dışında kumanya dağıtımında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğü de etkin bir rol oynar. Çoklu olarak yapılan dağıtımlar ile sadece Ramazan ayında da olsa ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenir.

Ramazan kumanyasında neler olmalı?

Gıda yardımı olarak yapılan Ramazan kumanyası bağışlarında, ürünler arasında farklı yiyecek ve gereksinimler olabilir. Ancak kumanyada yağ, salça, pirinç, şeker ve çeşitli bakliyatların olması gerekir. Paket içeriğinde belirtilen temel ihtiyaçların dışında meyve ve sebzeler, kavurma gibi konserve halinde hazırlanmış olan etler de yine paket içerisinde yer alabilir. Böylece kişilerin özellikle tüketemediği yiyeceklerin yardımlar sayesinde tüketilmesi sağlanabilir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam