Blog

Ramazan ne zaman 2022?

Ramazan ne zaman 2022?

Hicri takvime göre ne zaman başlayacağı ve biteceği belirlenen Ramazan ayı 2022 yılı için takvim netlik kazandı. Ramazan ne zaman 2022 yılında hangi gün başlayacak gibi pek çok soruya sahip olan milyonlarca Müslüman için Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere resim açıklamalar ve duyurular yapıldı.

Ramazan ne zaman başlayacak?

Ramazan ayı 2022 yılında 2 Nisan cumartesi günü itibariyle başlayacak ve 2 Mayıs Pazartesi gününde sona erecek. Ramazan ayının başlangıcı itibariyle bu tarihler arasında vatandaşlar oruç tutarak ibadetlerini gerçekleştirebilecek. Ramazan ayının son günü itibariyle ise Arife ve Ramazan Bayramı gelecek. 2 Nisan 2022 Cumartesi günü itibariyle başlayacak Ramazan ayı içerisinde en önemli günlerden bir tanesi ise 27 Nisan Çarşamba günü yaşanacak.

Kadir Gecesi 2022’de hangi gün?

İslamiyet’te Ramazan ayı, 11 ayın sultanı olarak tanımlanırken Ramazan ayındaki Kadir Gecesi de en kıymetli gecelerden birisi olarak görülmektedir. Bu nedenle 2022 yılında Ramazan Ayı kadar Ramazan ayı içerisindeki Kadir Gecesi de büyük bir önem arz ediyor. Hazırlanan yeni yıl takvimi doğrultusunda 2022 yılındaki Kadir Gecesi, 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesinde idrak edilecek. Ramazan Bayramı ise 1 Mayıs 2022 Pazar günü arife olmak üzere 2 Mayıs, 3 Mayıs ve 4 Mayıs günlerinde gerçekleşecek.

Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı için belirlenen bu takvimler ibadetlerini gerçekleştirmek, bayrama hazırlık yapmak isteyen tüm Müslümanlar için oldukça önemli. Oruç tutmak için Ramazan ayına erişmenin mutluluğu bu ay içerisinde yaşanacak manevi duygular arasında olacak. Yardımlaşmak, paylaşmak, gıdanın ve erzakların kıymetini bilmek, lezzetli yemekler için şükretmek, yardıma ihtiyacı olan kişiler ile iftar yapmak bu ay içerisinde en önemli ibadetler arasında yer alıyor. Ramazan ne zaman, 2022 yılında Ramazan Bayramı ne zaman başlayacak gibi soru işaretlerine sahip olan tüm Müslüman vatandaşların yukarıda belirtilen tarihlere göre planlama yapabilmesi mümkün.

Ramazan’da Sadaka, Fitre, Fidye, Zekatlarınızı ve ayni bağışlarınızı on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıyoruz. Siz de ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya, zekat, fitre, fidye ve tüm ramazan yardımlarınızı "BAĞIŞLAYIN BEREKETLENSİN" sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Toplam