Blog

Ramazanda akşam ezanı kaçta okunuyor 2022?

Ramazanda akşam ezanı kaçta okunuyor 2022?

Ramazan ayı içerisinde orucun açılabilmesi adına akşam ezanının okunmasına gerekmektedir. Akşam ezanı ile birlikte oruç tutan tüm Müslümanlar, dualar ve şükürler ederek orucunu açabilmektedir. Ramazan Bayramına kadar tutulacak oruçlarda her bölge için Ramazanda akşam ezanı farklı saatlerde okunmaktadır. Güneş ve dünyanın konumuna göre her yerde akşam ezanı saati aynı olmadığından dolayı kişilerin bulunduğu yerdeki ezan saatlerini dikkate alması gerekir. Ramazan ayı içerisinde il ve ilçelere özel olarak Ramazan imsakiyelerinin hazırlanmasının en önemli amacı, kişilerin başta akşam ezanı olmak üzere imsak gibi önemli saatleri kaçırmamasını sağlamaktır. Ramazanda akşam ezanı her gün bir dakika daha geç olmaktadır. Bursa iftar vakti için 2 Nisan 2022 tarihinde ezan 19.35 itibari ile okunacaktır.

Ramazanda namaz vakitleri

Ramazan'da namaz vakitleri için herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Normal vakitler aynı şekilde Ramazan ayı içerisinde geçerli olmaktadır. Bu nedenle kişiler sabah ezanından başlamak üzere tüm namaz vakitlerinde aynı şekilde ibadetlerine sürdürebilmektedir.

Türkiye özellikle meridyen olarak geniş bir alan üzerine kurulduğundan dolayı Türkiye'nin en doğusu ile en batısı arasında namaz vakitleri açısından önemli farklar bulunmaktadır. Ramazan ayı içerisinde imsak ve akşam ezanı için özellikle bu saatlere dikkat edilmelidir. İmsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olarak vakitler belirlendiğinden dolayı bu tarihler hem oruç tutmak hem de namaz kılmak için Müslümanlara yol gösterici olmaktadır.

Ramazanın ilk günü ezan kaçta okunuyor?

Ramazan ayının özellikle ilk gününde oruç tutmak Müslümanlara farklı bir manevi duygu getirmektedir. Ramazan ayının ilk günü itibari ile oruç tutanların İlk günkü ezan ile birlikte iftarını açması mümkün olacaktır. Ramazanın ilk günü ezan okunma saati ise il ve ilçelere göre değişiklik gösterse de genel olarak 19.30 dolaylarındadır.

Doğu bölgelerde daha erken saatte ezan okunacağı gibi Batı bölgelerde daha geç saatlerde ezan okunacak. Bu doğrultuda kişilerin ilk günü başta olmak üzere ibadetini yapacağı her gün belirtilen saatler doğrultusunda ibadetlerini gerçekleştirmesi önemlidir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam