Blog

Ramazanda nasıl niyet edilir?

Ramazanda nasıl niyet edilir?

Ramazan ayında oruç tutularak ibadetler yapılırken bu ibadetlerde dikkat edilmesi gereken şartlar vardır. Özellikle oruç tutmaya yeni başlayacak bir kişinin Ramazan'da nasıl niyet edilir, oruç nasıl açılır gibi konularda bilgi alması ve bu doğrultuda oruç için niyetlenmesi gerekmektedir. Oruç tutacak bir kişi, sahur vaktinde yiyeceği yemeğin ardından oruç tutmaya niyet etmelidir. Böylece kişi oruç için ilk görevini yerine getirmiş olarak ibadetine başlama imkânına kavuşmaktadır.

Ramazanda oruca nasıl niyet edilir?

Ramazan ayında oruca niyet etmek isteyenlerin yemeğini yedikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucu tutmaya” şeklinde niyet etmesi yeterlidir. “Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucuna” şeklinde de oruç tutulacak zaman zamana göre niyette bazı değişiklikler yapılması uygun görülmektedir.

Ramazan'da oruç için niyet etmek isteyenlerin belirtilen şekilde yapacağı niyet yeterli olduğu gibi oruç tutulacak her gün için ayrı ayrı niyet edilmesi gerekmektedir. Ramazan'ın başında edilecek bir niyet, tüm Ramazan ayı boyunca geçerli olmayacaktır. Bu nedenle oruç tutmak isteyenlerin ve özellikle ilk defa oruç tutacakların bu önemli detaya dikkat etmesi gerekir.

Niyet etmeden oruç tutulur mu?

Oruç tutacaklar için öncelik niyet etmektir. İbadetin en makbul olanı niyet ederek oruç tutmaktır. Ancak niyetsiz ve sahursuz oruç kabul olur mu da pek çok Müslümanın aklında yer edilen soruların başında gelmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı gibi dini konularda otoriter olan kurumlar, Ramazan ve oruç gibi konularda dini kaynaklara dayanarak açıklamalar yapmaktadır. Oruç tutmak isteyenler için niyetin şart olduğu belirtilirken, niyetsiz oruç tutmanın doğru ve uygun olmayacağı belirtilmektedir. Kalben niyet etmek yeterli olsa da kişilerin bu niyetini dile dökmesinin de önemli olduğu ifade edilmektedir. Bu bakımdan kişilerin oruç öncesinde niyet etmesi dinen en uygun olan yoldur. Ancak zaman zaman niyet etmenin unutulması, kişilerin oruç tutmasına engel olmamalıdır. Kişiler gece niyet etmeyi unutsa da yine kalbi ve dili ile oruç tutacağını belirtmesi ve ibadetine devam etmesi gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam