Blog

Ramazanda verilen fidyenin durumu olmayan insanlara katkısı nedir?

Ramazanda verilen fidyenin durumu olmayan insanlara katkısı nedir?

Ramazan'da oruç tutamayan ya da çeşitli sebepler ile oruç tutmayan kişilerin oruç tutamadığı günler kadar fidye ödemesi gerekmektedir. Ramazan'da verilen fidyenin, durumu olmayan insanlara katkısı maddi ve manevidir. Maddi olarak durumu olmayan vatandaşlar kişiler tarafından yapılan fitre yardımları sayesinde ihtiyaçlarını karşılama, gıda ya da temel sağlık konularında destek alma şansına sahip olur. Bu bakımdan Ramazan ayı itibariyle fidye yardımlarının yapılması gerekir. İhtiyaç sahibi vatandaşların belirlenmesi bu hususta oldukça önemli ve kritiktir.

Yapılacak olan fidye yardımlarında mevcut yıl içerisindeki fidye tutarının öğrenilmesi gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilgili dönem içerisinde yapılan hesaplamalar sonucuna göre ne kadar fidye ödemesi yapılması gerektiği belirlenmektedir. Hesaplamalarda bir kişinin 2 öğünlük tutarı üzerinden işlem yapılır.

2021 yılı kapsamında açıklanan rakamlara göre fidye 28 TL olarak belirlenmiştir. Bu nedenle yıl içerisinde fidye yardımı yapacak olan kişiler 28 TL üzerinden hesaplama yapmalıdır. Her yıl özel olarak belirlenen bu tutarların takip edilmesi ve ödemelerin buna göre yapılması önemlidir. Kişiler kolay bir şekilde öğrenebileceği ödeme tutarı ile birlikte Ramazan ayı içerisindeki yükümlülüklerini yerine getirebilir.

Ramazan’da fidye tutarı nasıl hesaplanır?

Fidye için belirlenen tutar bir kişinin iki öğünlük ihtiyacını karşılamaktadır. Bu bakımdan oruç tutulmayan her bir gün için yapılacak hesaplamalar dahilinde kişiler ne kadar ödeme yapması gerektiğini kolayca belirleyebilmektedir. 5 gün oruç tutmayan ve bu 5 günlük orucun karşılığını vermek isteyen kişilerin her gün için 28 TL gibi bir ödeme yapması gerekecektir.

Ramazan ayı içerisinde yapılması gereken fidye yardımlarında gecikme yapılmaması uygundur. Aynı zamanda belirtilen tutarlar üzerinden hesaplamaların doğru bir şekilde yapılması da önemlidir. Böylece kişiler dini olarak yükümlülüklerini yerine getirirken, toplum içerisindeki yardımlaşmanın artması, dayanışmanın sağlanabilmesi ve ihtiyaç sahibi olan kişilerin bu konuda yardım elde edebilmesi de mümkün olabilmektedir. Fidye verilmek istenen bir Müslüman kişinin de bu duruma olumlu bir şekilde yaklaşarak yardımı kabul etmesi gerekmektedir. Yapılacak olan maddi yardımın hayırlı işlerde kullanılması ise dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam