Blog

Ramazanda yarım kalan hatime devam edilir mi?

Ramazanda yarım kalan hatime devam edilir mi?

Ramazan ayında ibadet etmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ibadetlerden bir tanesi hatim etmektir. Ancak hastalık ya da farklı sebeplerden dolayı hatmin Ramazan ayı içerisinde tamamlanamaması ile birlikte yarım kalan hatim için nasıl davranılması gerektiği kişilerin kafasında soru işareti oluşturmaktadır.

Ramazan'da yarım kalan hatime devam edilir mi gibi pek çok farklı soru işareti için resmi referanslara göre hareket edilmesi ve bu doğrultuda davranışların şekillenmesi gerekiyor. Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde Kur'an'ın 3-4 günde bir kerede okunmasının uygun olmadığı belirtilmektedir. Bu nedenle de ibadet etmek, Kuran'ı Kerim'i okumak ve onu idrak etmek isteyenlerin acele etmeden ve anlayarak okuması, bu şekilde hatim etmesi gerekiyor.

Hatim Etmek Ne Demek?

Hatim etmek, Kuran-ı Kerim’in başından sonuna kadar bir defa okunmasına denilmektedir. İslamiyet’i daha iyi anlamak, bilgileri tazelemek, yeni bilgiler öğrenmek ve ibadetleri bu doğrultuda şekillendirmek isteyen tüm Müslümanların Kur'an-ı Kerim okuması oldukça faziletlidir. Ancak Kur'an-ı Kerim'in okunması sırasında da yine dikkat edilmesi gereken pek çok farklı detay vardır.

Yarım Kalan Hatime Devam Edilir Mi?

Yarım kalan hatime devam edilmesinde dinen hiçbir sakınca yoktur. Kişiler istediği zaman yarım bıraktığı hatime devam etme imkânına sahiptir. Bu nedenle Ramazan ayı içerisinde bitirilemeyen hatimlere Ramazan ayı sonrasında devam edilmesinde bir sakınca olmadığından dolayı kişiler bu konuda herhangi bir endişe yaşamadan ibadetlerini sürdürebilmektedir.

Hatim için İbrahim (en-Nehaî) "Kişi Kur`an`ı gündüz okursa, melekler ona akşama kadar salât ederler, gece okursa sabaha kadar salât ederler." demiştir. Bunun gibi pek çok hadise rastlamak mümkün. Tüm bunlar kişilerin Kur'an-ı Kerim okuması ile ne kadar çok faziletli bir ibadet yapacağının önemli göstergesi olmaktadır.

Ramazan ayında daha önceden yarım bırakılan bir hatime devam edilebilir ya da Ramazan ayında tamamlanamayan hatime daha sonraki aylarda da devam edilerek hatim tamamlanabilir. Bu aşamada önemli olan kişinin niyetidir. İyi niyetli olan ve elinde olmayan sebeplerden dolayı okumasını tamamlayamayan Müslümanlar, daha sonraki dönemlerde bu ibadetini sürdürme konusunda herhangi bir tereddüt yaşamamalıdır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam