Blog

Ramazanın anlamı

Ramazanın anlamı

Ramazan ayı her yılda bir ay olarak idrak edilmektedir. Müslümanların sabrı, ibadet etmeyi ve rahmeti öğrenmesini hedefleyen bu ay içerisinde, 30 gün oruç tutulmaktadır. Oruç tutan kişiler nimetlerin ne kadar değerli olduğunu, sabretmeyi öğrenebilir. 11 ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan ayı, bu nedenle büyük bir özlem ile beklenen ve sevinçlerle, ibadetlerle karşılanan bir aydır.

Ramazan Ayı'nı daha verimli ve dine uygun bir şekilde geçirmek isteyenlerin Ramazan'ın anlamını bilmesi ve bu doğrultuda davranışlarını ve ibadetlerini şekillendirmesi gerekir. Ramazan ayında yapılan ibadetlerin en önemlisi oruç tutmaktır. Dinin bir gereği olarak tutulan orucun, kişileri kötülüklerden koruyan bir kalkan olduğu belirtilmektedir. Orucun Arapça karşılığı savm/siyam kelimesidir. Kendini tutma ve geri durmak anlamını taşıyan oruç, Ramazan ayı boyunca oruç tutulacak saatler içerisinde yemeden, içmeden uzak durmayı ifade etmektedir.

Ramazanın anlam ve önemi ne?

Ramazan ayında temel olarak Müslümanların ibadet etmesi, sabretmeyi öğrenmesi ve sakıncalı şeylerden uzak durması gerekmektedir. Hz Peygamber tarafından mübarek bir ay olarak tanımlanan Ramazan ayında oruç tutan kişilerin geçmiş günahlarından bağışlanacağı da müjdelenmiştir. Üstelik Ramazan ayı içerisinde İslamiyet için en önemli günlerden birisi vardır. Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir gecesi Ramazan ayı içerisindedir. İbadetlerin çok daha önemli hale geldiği bugün, kişiler bu manevi duyguları yaşama imkanına sahip olmaktadır.

Ramazan ayında yapılacak ibadetler neler?

Ramazan ayı içerisinde oruç, yapılabilecek en büyük ve faziletli ibadetlerden birisidir. Bununla birlikte teravih namazı kılmak, fıtır sadakası vermek, itikaf sünneti ve mukabele gibi farklı gelenekler de bulunmaktadır. Hem erkekler hem de kadınlar Ramazan ayı içerisinde bu tür ibadetlerde bulunabilmektedir.

Ramazan ayında yardımlaşmak da ön plandadır. Yardıma ihtiyacı olan ve maddi manevi destek isteyen kişilere Ramazan ayı içerisinde çok daha fazla dikkat edilmeli ve daha fazla kişiye şartlar dahilinde yardımcı olunmalıdır. Ramazan ayında yapılacak ibadetlerde özellikle kişilerin Kadir Gecesi olmak üzere kur'an-ı Kerim okuması ve bu ay içerisinde İslamiyet’i yeniden tanıyarak, öğrenerek hayatının merkezine alması gerekmektedir. Ramazan ayı, sunmuş olduğu tüm bu güzellikleri ile Müslümanlar için bir kurtuluş vesilesi olarak görülmektedir.

Toplam