Blog

Recep Ayında Yapılması Gereken İbadetler

Recep ayında yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Recep Ayında Yapılması Gereken İbadetler

İslam alemi için önem arz eden üç ayların ilki olan Recep ayı, Hz. Muhammed (s.a.v)’in hadisi şeriflerinde sık sık bahsettiği mübarek aylardandır. Recep ayında yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Allah’ın rahmetinin insanlığın üzerinde olduğu özel dini aylardan biri olan Recep ayında, Müslümanların bolca ibadet etmesi, Allah’tan rahmet dilemesi, hayır işlemesi ve tövbe etmesi istenir. Üç ayların ilki olarak adlandırılan Recep ayında, ellerimizi semaya açmak ve Allah’a bolca tövbe etmemiz gerekir. Ramazan ayına hazırlık olarak da değerlendirilen bu ay içerisinde yapılan ibadetlerin karşılığı bizlere hayırlı bir şekilde döner. Şöyle ki bu mübarek ay içerisinde zikir ve tesbihat yapılmalıdır. Bu ay içerisinde bolca Kur’an okumak, namaz kılmak, salavat getirmek, büyükleri ziyaret etmek yani sıla-i rahim yapmak gerekir. Müslümanların iç muhakemesini yapması, hayrı şerri düşünmesi ve hayatlarını sorgulaması adına bu aylar diğer aylardan daha önemlidir.

Recep Ayında Yapılması Gerekenler

Allah’ın rahmetinin Müslüman kullarının üzerinde olduğu Recep ayında, ibadet etmek çok önemlidir. 2021 13 Şubat günü Recep ayının ilk günü olup hürmet ve faziletin yüksek derece yaşandığı ibadet ayıdır. Bu ayda ibadet etmek çok sevaptır. Recep ayı istiğfar (tövbe), Şaban ayı namaz, Ramazan ayı ise Kur’an ayı olarak nitelendirilir. Bu üç ay boyunca Allah’ın sevap kapıları sonuna kadar açılır, cehennemin kapısı ise kapanır. Müslümanların ibadet aylarından en önemlisi olarak değerlendirilen Recep ayı, günahlardan af dileme ayı olarak nitelendirilir.

Allah kullarını her daim affedendir. Peygamber efendimizin aracılığıyla indirilen Kur'an-ı Kerim'de bu da sık sık belirtiltimektedir. Üç aylarda kulların Allah'a zikrederek günahlarından tövbe etmesi gerekir. Bu ay içerisinde sevap ve tövbe kapıları sonuna kadar açık olup Müslümanların Allah'a yönelmesi için bir fırsattır. Özellikle bu ayı Allah'ı sık sık anarak geçirmek gerekir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Recep ayı içerisinde sık sık şu duayı okurdu;

"Allahümme bârik lena fî recebe ve şa'bân ve belliğna ramazan".

Manası ise; "Allah'ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır."

Toplam