Blog

Rueff Tekniği Nedir?

Rueff Tekniği Nedir?

Kurban kesiminde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için özellikle yatırma aşaması farklılıklar içermektedir. Küçükbaş bir hayvanı bir ya da iki kişi ayaklarından tutarak kolaylıkla yatırabilir. Ancak büyükbaş bir hayvan söz konusu olduğunda, hayvanın kesime hazırlanması için yatırılması çok daha zahmetli olabilmektedir. Bu tür durumlarda son yıllarda ön plana çıkan ve büyük kolaylık sağlayan rueff tekniği uygulanmaktadır.

Rueff Tekniği Nedir, Nasıl uygulanır?

Rueff, yaklaşık 6 metre uzunluğundaki bir ip ile hayvanların yere yatırılmasını sağlayan bir tekniktir. Büyükbaş boğaların dahi tek bir kişi tarafından yere yatırılmasını sağlayan mevcut teknik, hayvanlarda herhangi bir sakatlığa ya da rahatsızlığa yol açmadığından dolayı tercih edilmektedir.

Rueff tekniğinin uygulanabilmesi adına öncelikle hayvanın sağlam bir yere baş bölgesi ile bağlanması gerekir. Sıkıca bağlanarak sabit hale getirilecek olan hayvanın ardından rueff tekniği için işlemlere başlanabilir. Rueff tekniğinde hayvanın boynuzlarının bağlanması ile birlikte boynunun üzerinden tek bir sarma yapılır. Ardında hareketli bir düğüm oluşturularak ip arka tarafa doğru uzatılır. Göğüs bölgesinde de yine hayvanın etrafından bir tur dönecek ip dolandırılarak kuyruk bölgesine uzatılır. Karın bölgesinde de yapılan aynı yöntemle ile birlikte rueff tekniği uygulanmış olur.

İp bağlandıktan sonra yapılması gereken tek işlem bir ya da iki kişi tarafından ipin kararlı ve sert bir şekilde çekilmesidir. İpin çekilmesi ile birlikte hayvan acı çekmemek için eğilir ve böylece kolay bir şekilde yere yatırılabilir.

Rueff yöntemi dışında farklı yöntemler var mı?

Farklı yöntemler olsa da rueff yöntemi özellikle büyükbaş hayvanlarda mutlaka uygulanması gereken yöntemlerden bir tanesidir. Bu aşamalarda hayvanın kaçmaması ya da çevredeki insanlara zarar vermemesi adına sağlam bir şekilde bağlandığından emin olunmalıdır.

Hayvanların kesime hazırlanması aşamasında ip yaygın bir şekilde kullanılan malzeme olsa da Türk usulü ya da Alman usulü gibi yöntemler hayvanların ciddi bir şekilde yaralanmasına neden olabilir. Zahmetsiz ve hayvanlar için de eziyetsiz bir yöntem olarak dikkat çeken rueff tekniği özellikle kurban kesimini daha kolay hale getirmek isteyenler tarafından tercih edilebiliyor.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam