Blog

Sadaka bağışı

Sadaka bağışı

Türkiye'de ve dünyanın farklı yerlerinde fakir, mağdur ve zor durumda olan Müslümanlara İslamiyet’te emredildiği üzere sadaka ile yardım yapılabilmektedir. Sadaka ile yapılacak yardımlarda kişilerin mevcut şartlarında bir nebze olsa iyileşme olabilmesi hedeflenmektedir. Daha rahat yaşanması ve ihtiyaçların karşılanması için yapılan yardımlarda, kişiler çevrelerinde bulamadıkları ihtiyaç sahibi kişileri sadaka bağışı ile bulma şansına sahiptir. Bu nedenle sadakanın bağış yoluyla yapılması, daha fazla kişiye ulaşılması için bir yol sunmaktadır.

Türkiye'de sadaka bağışı konusunda yıllardan beri hizmet veren Deniz Feneri, ihtiyaç sahipleri ile yardımseverlerin birbirine el uzatmasını sağlamaktadır. Sadaka bağışı yapan milyonlarca Müslüman vatandaşın tüm sadakaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Türkiye genelinde binlerce vatandaş her yıl yapılan bağışlar sayesinde hayatlarını daha iyi şartlarda idame ettirme imkânına sahip olmaktadır. Bu nedenle sadaka bağışının yapılması önemli olduğu gibi İslamiyet’te de önerilen ve yapılması gereken davranışlar arasında yer almaktadır.

Sadaka sadece malla mı yapılır?

Sadaka sadece malla mı yapılır konusunda çoğu Müslüman için soru işaretleri bulunmaktadır. Sadaka yapılması sırasında herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Hedef, kişilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri veya eşyaları sunabilmektir. Özellikle eşya gibi durumlar söz konusuysa temiz ve kullanılabilir durumda olmasına dikkat edilmelidir. Sadaka sadece malla mı yapılır noktasında dini referanslara ve Kur'an-ı Kerim'e dikkat edilmelidir. Sadaka çok geniş bir kavram olduğu gibi sadece mal ile bağdaştırılamaz. Bu nedenle sadaka yardımı ya da sadaka bağışı yapacakların mal dışında maddi yardımlarda bulunması uygundur.

Sadaka sadece parayla mı verilir?

Sadaka sadece malla yapılmadığı gibi sadece parayla da yapılmayabilir. Kişilerin elinde kullanılabilir çok fazla temiz giysi ve eşya varsa bu tip mallar sadaka olarak değerlendirilebilir. Ancak kuşkusuz maddi olarak yapılacak yardımlar kişilerin ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşmasını daha da kolaylaştırır. Gıda temel ihtiyaçlar kıyafet gibi gereksinimler yapılacak para yardımlarıyla ihtiyaç sahipleri tarafından karşılanabilir.

Deniz Feneri her yıl sadaka bağışı ile toplanan paraları ihtiyaç sahibi aileleri ihtiyaçlarının karşılanması için kullanmaktadır. binlerce gıda erzak kıyafet gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan sadaka yardımlarına Sizlerde sadaka bağışı yaparak destek verebilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam