Blog

Sadaka-i Cariye Nedir?

Sadaka-i Cariye Nedir?

Öldükten sonra kapanacak olan amel defterimize sevapların gelmeye devam etmesi için verdiğimiz sadakalara Sadaka-i cariye denir. Hz. Muhammed’in bir hadisi şerifinde şöyle nakledilmiştir; yedi şey vardır ki kul vefatından sonra kabrindeyken de bunların sevabı kendisine ulaşır.

Sadaka-i cariye maddi duruma göre değişiklik göstermesiyle birlikte kişinin Allah yolunda harcadığı şeyleri kapsamaktadır. Sadaka-i cariye örneklerinden biri de yol yapımında yapılan yardımdır. Cami ya da medrese yapımında da verilen para önemli olmaksızın ibadet edildikçe sevabı gelmeye devam etmektedir. Kişi öldükten sonra onun niyetiyle yapılan çeşme de Sadaka-i cariye olmaktadır.

Sadaka-i Cariye Hadisleri

“İnsan öldüğü zaman amelleri(nin sevabı) kesilir, üç amel hariç: Sadaka-i câriye, yararlanılan ilim ve ebeveynine dua eden sâlih evlât” buyurmuştur. (Müslim, Vasiyye, 14)

‘Sadaka-i cariye’ devamlı kullanılan sadakalardır. Hz. Peygamber (s.a.s.), ilim ve sâlih evlattan başka, sadaka-i cariye kabilinden olan; mescidin, yolcular için inşa ettirilen evin, insanların istifadesi için akıtılan suyun, sağlığı tam iken verilen malın sevabının ölümünden sonra da kişiye ulaşacağını müjdelemiştir. (İbn Mâce, Sünne, 20)

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam