Blog

Sadaka kimlere verilir? Sadakanın tanımı nedir?

Sadaka kimlere verilir? Sadakanın tanımı nedir?

İslamiyet’te üzerinde en çok durulan konuların başında sadaka gelmektedir. Dini bir vecibe olarak tanımlanan sadakada, maddi ve manevi yardım ifade edilmektedir. Bu kapsamda sadaka kimlere verileceği, sadakanın tam olarak neyi ifade ettiği ayrıntılı bir şekilde İslamiyet’te yer almış ve Müslüman olan vatandaşların da mümkün olduğu her süre içerisinde sadaka vermesi öğütlenmiştir.

Sadakanın tanımı ne?

Sadaka Türkçe'ye Arapça'dan geçmiş bir kelimedir. Arapçada gerçek olmak anlamına gelen sıdk kelimesinin çoğulu olarak kullanılan sadaka, bir Müslümanın gönlünden koparak bir kişiye yardım etmesini ifade eder. Burada çoğu zaman maddi bir yardım anlaşılsa da sadaka sadece para ile yapılan bir yardım değildir. Bir kişiye güzel sözler söylemek, bir kişiye gülümsemek, ona karşı yardımcı olmak, işlerini çözmek maddi yardımların dışında ayni yardımlar yapmak dahi sadaka olarak kabul edilebilmektedir. Bu nedenle İslamiyet inancı olan tüm Müslüman vatandaşların, toplum içerisinde bir arada bulunduğu kişilere karşı iyi niyetli olarak yardımcı olması önemlidir.

Sadaka kimlere verilir?

Maddi yardımlarda ise sadaka kimlere verilir noktasında dikkat edilmelidir. Kişilerin sadaka verirken bakmakla yükümlü olduğu kişiler dışında seçim yapması esastır. Aksi halde bakmakla yükümlü olunan kişilere verilecek maddi yardımlar, sadaka yerine geçmeyecektir. Sadaka farz olan bir ibadet değildir. Nafile ibadet olarak tanımlanan sadaka için Hz Peygamberin de sıklıkla çevresindeki Müslümanlara sadaka vermeyi öğütlediği ve sadaka vererek çok iyi bir örnek olduğu bilinmektedir.

Sadaka verilecek kişilerin ihtiyaç sahibi olmasına dikkat edilmelidir. Bir kişiye ya da bir aileye sadaka verilmesi uygundur. Toplum içerisinde hizmet veren, ihtiyaç sahipleri ile yardımcı olmak isteyenleri bir araya getiren kurum ve kuruluşlara da sadaka verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çoğu kişi sadaka vermek istese de çevresinde durumu uygun olmayan bir kişi bulamayabilir. Ya da daha kolay bir yol olması açısından dernek ve kurumlar aracılığı ile sadaka yardımının yapılması mümkündür.

Yıllardan beri bu alanda hizmet veren Deniz Feneri, sadaka yardımları ile Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşarak onların daha iyi bir yaşam şartlarına sahip olmasını sağlamaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam