Blog

Sadaka Kurbanı Nedir?

Sadaka Kurbanı Nedir?

Sadaka kurbanı yaptığımız sadakaların bir çeşididir. Sadaka kurbanı kesilirken, kişi parasını verirken bunu sadece Allah rızası için yapması çok önemlidir. Kesilen kurban yoksullara dağıtılmalı, amacına uygun kesilmelidir. Kesilen kurbanın kabul olması için sadece Allah rızası düşünülmelidir, gösterişten uzak durulmalıdır.

Kesilen sadaka eti adak kurbanı değil kurban adak değil, sadaka ya da vacip olan yıllık kurbansa, kendi ve ailesi de etinden yiyebilir. Adak kurbanı hariç tüm kurban etlerinden, kurbanı kesen aile bireyleri de yiyebilir.

Sadaka İle İlgili Ayetler

"(Sadakalar) kendilerini Allah yoluna adayan, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremeyen fakirler içindir. İffetlerinden dolayı (dilenmedikleri için), bilmeyen onları zengin sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. İnsanlardan arsızca (bir şey) istemezler. Siz hayır olarak ne verirseniz, şüphesiz Allah onu bilir." (Bakara Suresi 273)

"Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez." (Bakara Suresi 276)

"Eğer borçlu darlık içindeyse ona eli genişleyinceye kadar mühlet verin. Eğer bilirseniz, (borcu) sadaka olarak bağışlamanız, sizin için daha hayırlıdır." (Bakara Suresi 280)

"Bir sadaka vermeyi, yahut iyilik yapmayı, yahut da insanların arasını düzeltmeyi emredenleri hariç, onların aralarındaki gizli konuşmaların çoğunda hiçbir hayır yoktur. Kim bunları sırf Allah'ın rızasını kazanmak için yaparsa, biz ona büyük bir mükâfât vereceğiz." (Nisâ Suresi 114)

"Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve Allah'a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli bir mükafat da vardır." (Hadîd Suresi 18)

"Herhangi birinize ölüm gelip de, "Ey Rabbim! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam!" demeden önce, size rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayın." (Münâfikûn Suresi 10)

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam