Blog

Sadakanın Önemi Nedir?

Yardıma muhtaç birçok insanın bulunduğu bu dünyada sadaka vermek çok önemlidir. Sadakanın önemi nedir? Nasıl sadaka verilir? açıklayalım.

Sadakanın Önemi Nedir?

Sadaka Allah rızası için verilir. Maddi ve manevi olarak tüm iyilikleri kapsar. Sadakanın gizliliği önemlidir ve bir elin verdiğini diğer el görmemelidir. Verdiğiniz sadakalarla insanlar günlük yemeklerini karşılayabilir ve bu sayede aç kalmaktan kurtulmuş olabilir. Bu yüzden sadaka önemlidir. Sadaka tamamen helal para ile verilmelidir. Gayri meşrudan gelen para ile sadaka verilmez. Sadaka vererek hem yoksul insanları mutlu etmiş olursunuz hem de Allah'ın rızasını kazanmış olursunuz. Özellikle bir parça ekmeğe, suya hasret yoksullara, hastalıklarla mücadele edenlere, yetimlere ve kimsesizlere sadaka vermek oldukça faziletlidir. Daha önce de belirtildiği üzere ihtiyaç sahipleri için yapılan bağışlar ile çeşme, su kuyusu, hastane gibi kalıcı eserlere yapılan bağışlar da sadaka sayılmaktadır. Sadaka hiçbir çıkar gözetmeksizin, temiz bir kalple ve riyadan uzak şekilde verilmelidir. Nitekim dinimizde sadaka verirken, gizli bir şekilde ve fakiri incitmeden verilmesi hususu önemle belirtilmiştir. Allah rızası için yapılan bu amelin gizli yapılması daha faziletlidir.

Bir insanın bir ihtiyacını gidermek, yetim bir çocuğun bayram günü bayram neşesi yaşamasına vesile olmak, bir hayvanın su ihtiyacını gidermek de sadakadır. Sadakalarınızı Deniz Feneri ile yoksul insanlara ulaştırabilirsiniz. Birçok yardıma muhtaç insan bulunmakta ve yardımlarınızı beklemektedir. Sizler de yapacağınız bağışlar ile bu insanlara ulaşabilir ve insanların ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Düzenli sadaka vererek yoksul insanlara sürekli destek olmuş olur ve bu insanların sırtında bulunan büyük bir yükün bir kısmını almış olursunuz. Yoksul insanlar için yaşam şartları oldukça zordur ve bu şartlar altında hayatını devam ettirmek git gide zorlaşmaktadır. Bu insanlar için yardımda bulunmak onlara daha yaşanabilir bir hayat sunmaktır. Bu imkanlarını onlara sunarak hem onları hem de kendinizi mutlu etmiş olursunuz. Çorbada bir tuzunuz olmasını istiyorsanız bağış yapabilir ve yardıma muhtaç insanlara ulaşabilirsiniz. Deniz Feneri yapılan tüm bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak tüm ihtiyaçlarını gidermektedir.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/her-gune-bir-sadaka_943/

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam