Blog

Sahur ne demek?

Sahur ne demek?

Sahur, Ramazan ayına girilmesi ile birlikte oruç tutacak Müslümanların oruca hazırlık yaptığı vakittir. Oruç tutacak kişilerin imsak vaktine kadar tutulacak oruç için hazırlık yapması gerekmektedir. Bu hazırlıkta yeme içme ile birlikte niyet etme ve sahur duası okuma gibi farklı davranışlar ve eylemler yer almaktadır.

Sahur vaktinde yeteri kadar beslenmeli, su içilmeli ve sofradan dualar ederek kalkılmalıdır. Böylece kişilerin sahur vaktini en iyi şekilde geçirmesi sağlanacaktır. Sahur vakti, imsak vaktinin girmesi ile sona erecektir. Bu nedenle imsak vaktine kadarki süre içerisinde tüm hazırlıkların yapılması gerekir. imsak vakti girdikten sonra oruç süresi başlar ve bu nedenle hiçbir şeyin yenmemesi, içilmemesi ve orucu bozan şeylerden de uzak durulması gerekmektedir.

Sahura kalkan bir kişinin imsak vakti ile birlikte tutulacak oruç için niyet etmesi önemlidir. Sahur vaktinin en iyi şekilde değerlendirilmesi adına yeme içme sonrasında dua edilerek niyet edilmelidir. Aynı zamanda ibadete devam etmek isteyenler için sabah namazını kılması, dualar okuması da dinen uygundur. Oruç tutmak, Ramazan ayı ile tüm Müslümanlar için büyük fırsatlar kapısı aralamaktadır. Her yıl sadece 1 ay tutulacak oruçlarda, Ramazan ayı ile kişilerin nimetlerin değerini bilmesi, açlık ile nefsini yenmesi, sabretmeyi öğrenmesi hedeflenmektedir.

Sahur duası olarak ne okunur?

Sahur duası olarak farklı dualar okunabilmektedir. Ancak Hz. Peygamber Efendimiz tarafından her sahurda okunan duanın okunması faziletlidir. Peygamberimiz tarafından okunan dua için “Ey bu gecenin ve biraz sonra оlacak sahurun Rabbi olan Allаh’ımız… Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip еyle Amin.” denilmelidir.

Bununla birlikte okunabilecek bir diğer dua “Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali”dir. Bu duanın Türkçe anlamı ise şöyledir; “Allah’ım! Her şeyi kuşatan her şeyi içine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim günahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum, demektir.”

Sahur duası okumak isteyenlerin belirtilen duaları sahur vakti itibariyle okuması ve ibadetlerini bu şekilde devam etmesi çok daha uygun olacaktır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam