Blog

Sahur ne zaman?

Sahur ne zaman?

Şaban ayının 15'i günü geçmesi ile Ramazan ayı müjdelenmeye başlanır. Böylece Ramazan ayının hazırlıklarına başlanır. Hem iftar hem de sahura yönelik tüm Müslümanların Allah'ın verdiği nimetlerden rızıklanmak, şükretmek için bu aya özel hazırlıklar ve yemekler yapabilmektedir. Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olan Kadir gecesinin de içinde yer alması ile çok daha önemli olan Ramazan ayı oruç tutularak geçirilmektedir. Ay boyunca tutulacak oruçlar ile kişinin nefsini yenmesi, nimetin değerini öğrenmesi, sabretmesi gibi önemli değerler kazanması hedeflenmektedir. Oruç tutmak için ise öncelikli olarak sahur vakti kalkarak yemek yenmelidir.

Sahur vakti 2022

2022 yılı itibari ile sahur vakti, 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece yapılacaktır. Sahura kalkacak olan kişiler 2 Nisan Cumartesi günü tutacakları oruçlar için yeme ve içmeyi gerçekleştirecek ve ardından oruç tutmak için niyet ederek yeniden yatabilecektir. 2022 yılı itibari ile sahur bu şekilde başlayacak ve Ramazan Bayramı'nın 1. gününe kadar devam edecektir. Arife gününün gecesinde son defa kalkılacak olan sahur ile 2022 yılındaki ramazan, oruç tutma ibadetleri tamamlanmış olacaktır.

Sahur vakitleri?

Sahur vakitleri her il ve ilçe için ayrı olarak belirlenmektedir. Dünyanın ve güneşin hareketlerine bağlı olarak yerel saate göre yapılan hesaplamalar ile sahur vakitleri için imsakiye hazırlanmaktadır. İmsakiyede; imsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı gibi tüm zamanlar ayrı bir şekilde belirtilmektedir. Her gün bu süreler değişmektedir. Bu nedenle sahur vakitlerini takip etmek için 2022 yılı içerisinde oruç tutmak isteyenlerin bölgesindeki bu saatlere göre hazırlanan imsakiyeleri dikkate alması gerekir.

Sahur vakti ne zaman biter?

Sahur vakti ile ilgili en çok merak edilen bir diğer detay ise sahur vaktinin ne zaman bittiğidir. Sahur vaktinin belirli bir başlangıç saati olmasa da bitiş saati bellidir. Oruç tutma süreleri imsak vakti ile akşam ezanı vakti arasıdır. Bu nedenle imsak ile sahur bitmiş olur ve imsak itibarı ile yemeden ve içmeden uzak durulması gerekmektedir. Bu doğrultuda kişiler tutulacak oruç için sahura kalktıktan sonra imsak vaktine kadar yemek, içmek ve niyet etmek durumundadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam