Blog

Sahur vakti

Sahur vakti

Ramazan ayının başlaması ile birlikte sahur vakti de önemli hale gelmektedir. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen her bir Müslümanın sahur vaktinde kalkması ve oruç tutmak için hazırlıklarını yapması esastır. Özellikle ilk defa oruç tutacak kişiler için sahur vaktinin ne demek olduğu, sahur vaktinde nasıl bir ibadetin yapılması gerektiği ve oruç için hazırlıkların nasıl olması gerektiği öğrenilmelidir.

Sahur vakti ne demek?

Sahur vakti, İmsak vaktinden önce yemek yenen vakte denmektedir. İmsak, oruç tutmak isteyen Müslümanlar için oruca başlama vaktini ifade ettiğinden dolayı sahur vakti, imsak girmesi ile birlikte sona ermektedir. Bu nedenle sahur vakti ne demek konusunda soru işaretine sahip olan kişilerin imsak vaktini takip etmesi yeterli olacaktır.

Sahur vakti nedir?

sahur vakti tüm ülke genelinde aynı değildir. Coğrafi konumlar nedeniyle her bölge için özel olarak sahur vakti ve imsak vakti belirlendiğinden dolayı kişilerin oruç tutma sırasında bu saat farklılıklarına dikkat ederek bölgesine özel olarak hazırlanmış imsakiyeleri dikkate alması gerekmektedir.

Kur'an-ı Kerim'de oruca ne zaman başlanacağı ve ne zaman bitirileceği ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. (Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187) Bu açıklamalar sahur vakti ve imsak vakti konusunda Müslüman vatandaşların nasıl davranması gerektiğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Sahur vakti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da Kur'an-ı Kerim referans alınarak benzer şekilde açıklanmıştır. Sahur vakti sırasında kişilerin gün boyunca oruç tutacağız için yeteri miktarda ve uygun bir şekilde yiyecekleri yemesi, suyunu içmesi gerekir. Sahur vakti içerisinde herhangi bir şey yemeden ya da sahura kalkmadan oruç tutulması dinen uygun görülmemektedir. Oruç ibadetinin bir parçası olan sahur vaktinde yemeklerin yenmesi ile birlikte oruç tutmak için niyet edilmesi en münasip olandır.

Sahur vaktinde özellikle kişilerin imsak vaktine dikkat etmesi yeterli olduğu gibi sahur vaktinin herhangi bir başlangıç süresi bulunmamaktadır. Toplumda bir gelenek olarak kişilerin uyanması ve sahur vaktinde yiyip içilebilmesi için davul çalınmaktadır. İmsak vaktinden genellikle 2-3 saat önce kalkılması ve sahur vakti kapsamında oruç hazırlıklarının yapılması uygundur.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam