Blog

Salgına Karşı Önlem ve Temizlik

Salgına Karşı Önlem ve Temizlik

Sosyal yaşamdan ekonomiye hayatın her alanını etkisi altına alan virüs (Covid-19) salgını her geçen gün küresel çapta büyümeye devam ediyor.

Türkiye aldığı önlemler sayesinde uzun süre bu salgın tablosunun dışında kalmayı başardı. Ancak bugün gelinen noktada salgın tüm dünyayı etkisi altına alan “Pandemi” (küresel salgın) konumunda bulunmakta ve hayatı durma noktasına getirmektedir. Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından hızlı bir şekilde reaksiyon alınarak virüsün (Covid-19) yayılma hızı, ulaşımdan eğitime birçok alanda önemli tedbirler alınarak engellenmeye çalışılmıştır.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kritik derecede önlemler sayesinde uzunca bir süre tablonun dışında kalmayı başarsak da bugün vaka sayıları artmakta ve Salgın nedeniyle vefat edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu noktada devletimiz kendi üstüne düşeni yerine getirmektedir. Ancak vatandaşlar olarak bizlere de düşen bu süreçte devletimizin yanında yer alıp alınan önlemlere riayet etmek ve kendimizi virüse karşı korumaktır.

Tüm bu sürecin başından itibaren Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere tüm bilim dünyası kendimizi salgına karşı koruyabilmemiz için birtakım önlemlere sıklıkla dikkat çekmekteler. Gündelik hayatta olduğu gibi böylesi bir süreçte daha da dikkat edilmesi gereken en önemli şey kişisel hijyen ve temizliktir.

Salgına karşı alınması gereken önlemler

Elleri sık sık yıkayın

Kişisel hijyenin en önemli kuralı elleri düzenli olarak su ve sabun ile en az yirmi saniye ovarak yıkamak. Bu sayede ise ellerinizde olabilecek virüsleri öldürmek.

Sosyal mesafeyi koruyun

Bulunduğunuz ortamda öksüren veya hapşıran kişiyle en az 1 metre mesafe bırakmak. Çünkü öksürme veya hapşırma sırasında burun veya ağızdan küçük sıvı damlacıklar püskürür. Bu ise öksüren kişinin Covid-19 virüsü dahil herhangi bir hastalık taşıyorsa bu yolla bulaştırmasına neden olur.

Göz, ağız ve burun temasından kaçının

Gündelik hayatta ellerimizle birçok yüzeye dokunur ve buralardan virüsleri alabiliriz. Herhangi bir göz, ağız ve burun temasında virüsü vücudumuza aktarıp enfekte olabiliriz.

Tek kullanımlık mendil kullanın

Öksürük veya hapşırık sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Ardından kullanmış olduğunuz mendili hemen çöpe atın. Mendil yoksa dirsek içinizi kullanın.

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşıyorsanız…

Bu belirtiler halinde önce 184 Salgın Hattını arayarak sağlık kurumlarının talimatlarını izleyin veya maske takıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Güncel durumu takip edin

Covid-19 hakkında açıklanan son gelişmeleri takip edin. Kendinizi ve başkalarını nasıl koruyacağınız hakkında verilen tavsiye ve uygulamalara uyun.

Kişisel eşyalarınızı paylaşmayın

Havlu, tarak gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın. Zira virüsün yayılabilmesi adına ona destek olmuş olursunuz.

Beslenme ve uyku düzenine dikkat edin

Vücudunuzun virüse karşı savaşabilmesi için bağışıklığınızın güçlü olması gerekir. Bu yüzden bol sıvı tüketip, protein ağırlıklı dengeli beslenip uyku düzeninize dikkat etmeniz önemlidir.

Sık kullanılan yüzeyleri temizleyin

Kapı kolu, armatürler ve lavabolar gibi sık temas edilen yüzeyleri her gün su ve deterjanla temizleyin.

Kıyafetlerinizi 60-90 derece arasında yıkayın

Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi hemen değiştirin. Kıyafetlerinizi 60-90 derece arasında normal deterjanla yıkamanız virüsün ölmesi için gerekli koşulları sağlamaya yeterlidir.

Bulunulan ortamı sık sık havalandırın

Sürekli kapalı ve havasız ortamlarda virüsün yayılma hızı daha fazladır.

Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa…

Yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerle temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.

Bu önlemler haricinde bu süreçte yapılması gereken bir diğer en önemli şey ise sosyal medya vb. yerlerden yayılan spekülasyon yaratıcı paylaşımlardan uzak durup paniğe yer vermeden sadece Sağlık Bakanlığı ve diğer yetkili kurumların açıklama ve tavsiyelerine odaklanmaktır.

Yüce Rabbimizin de dediği gibi bizim şer sandıklarımızda hayır, hayır sandıklarımızda şer vardır. Bu hastalıktan ötürü tüm ölenlere Allah’tan rahmet diliyor, bu felaketten insanlık namına birtakım dersler çıkarmış bir şekilde tez zamanda kurtulmuş olmayı temenni ediyoruz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam