Blog

Su Kuyusunun Önemi

Kuraklık ve kirli su yüzünden birçok insan hayatını kaybetmektedir. Bu yüzden su kuyuları çok önemlidir. Su kuyusunun önemi nedir açıklayalım.

Su Kuyusunun Önemi

Dünyada her 90 sn’de bir çocuk susuzluk ya da uygun sıhhi tesis eksikliğinden hayatını kaybetmektedir. Afrika'daki çocuklar evlerine su götürmek için her gün kilometrelerce yol katetmek zorunda ve bundan dolayı okula devam edemiyorlar. Suyun kirli olmasından dolayı ishal, dizanteri vb hastalıklar nedeniyle günde 4.500 çocuk hayatını kaybetmektedir. Bu yüzden su kuyuları çok önemlidir.

Avrupa’da kişi başına 160 litre civarı su tüketilirken, bu oran bir Afrika ülkesinde 5 litre olmakta ve bu suya ulaşabilmek için insanların kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmaktadır. BM verilerine göre her beş kişiden biri temiz sudan mahrum kalıyor; 1,2 milyar insanın içecek temiz suyunun bulunmadığını ve kirli sudan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle her yıl 2,2 milyon insanın hayatını kaybettiğini de belirtelim.

İçme suyu problemi çözülürse kirli sudan kaynaklanan salgın hastalıklardan ölen en az 1,6 milyon kişinin hayatı kurtulacaktır. Bunun için sağlıklı su kuyularının açılması birçok insanın hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Deniz Feneri, yapılan bağışlar sayesinde birçok yere su kuyusu açmaktadır. Bu su kuyuları sayesinde insanlar artık kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmayacak ve kirli su yüzünden hayata veda etmeyecektir.

Afrika'da yaşanan en büyük sorun su sorunudur. Çoğu su kuyusu insanların yaşadığı yere saatlerce uzakta kalmaktadır ve bu sular da hiç temiz değildir. Bu kirli sular yüzünden de hastalıklar ve ölümler artmaktadır. Bizler de sizlerin bağışlarıyla bu köylere su kuyuları açıyoruz. İnsanlar saatlerce yürümek zorunda kalmıyor ve temiz su içebiliyorlar. Bu sayede birçok insanın hayatı kurtulmaktadır. Sizler de su kuyuları için bağış yaparak bu insanların hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Su, herhangi bir canlının yaşamını devam ettirebilmesi için gereken en temel ihtiyaçtır. Ne yazık ki hızlı nüfus artışı ile susuzluk problemi çoğalmış ve suya ulaşamayan, susuzlukla mücadele eden insan sayısı da artmıştır. Su yaşamın kaynağı iken susuzluk milyonlarca insanın yaşamını tehdit ediyor. Suya ulaşma zorluğu, kirli su tüketimini arttırmakta ve temiz olmayan sudan kaynaklanan kolera, tifo, zatürre ve dizanteri gibi salgın hastalıklara sebebiyet vermektedir.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/su-kuyusu-projesi_727/

\"\"

\"\"

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam