Blog

Şükür Kurbanı Nedir?

Şükür Kurbanı Nedir?

Allah’a şükretmek için kesilen kurbana şükür kurbanı denmektedir. Şükür kurbanı herhangi bir sebepten kesilebilir. Bir kişi arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir, kişi adak adamadıkça şükür kurbanı kesmek zorunda değildir.

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Allah-u Teâla’ya sahip olduğumuz nimetler içim şükrettiğimizi göstermenin biri de şükür kurbanıdır. Bu vesileyle şükür kurbanını dilediğiniz zaman kesebilirsiniz. Ayrıca şükür kurbanı, temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurbanda olmaktadır.

Şükür Kurbanı Kesen Yiyebilir mi?

Şükür kurbanı kesen kimse, kestiği etten yiyebilir. İsterseniz şükür kurbanınızı ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir, dağıtabilirsiniz.

Şükür ve Adak Kurbanının Farkı Nedir?

Şükür kurbanı sahip olduklarımızın şükrü olarak kişinin kendi içinden gelerek yaptığı ve dinen herhangi bir zorunluluğu olmadığı eylemdir. Fakat nimetin elde edilmesi, bir isteğin gerçekleşmesi için adak adamış olan kişilerin istedikleri şey olduğunda kestiği kurban şükür kurbanı değil adak kurbanıdır. Adak kurbanının dinen kesilmesi zorunludur. Şükür kurbanı ve adak kurbanının birbirinden ayıran en önemli özelliği de budur.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam