Blog

Teravih namazı

Teravih namazı

Ramazan ayının başlaması ile birlikte Ramazan ayına özel olarak teravih namazı kılınmaya başlanmaktadır. Teravih namazı her gece kılınan nafile namazlar arasında yer alır. Cemaat ve birlikte kılınabilen ve tek başına da kılınması uygun olan teravih namazının özellikle kaç rekat olduğu ve ne zaman kılınması gerektiği öğrenilmelidir.

Teravih namazı kaçta?

Teravih namazı, gün boyunca oruç tutan Müslümanların iftar vakti ile birlikte orucunu açmasının ardından yatsı namazı sonrasında kılması gereken bir namazdır. Yatsı namazının ardından başlayan teravih namazında vakit, sabah namazına kadar devam etmektedir. Bu nedenle acil durumu olan ya da namaz kılmak için o anda uygun olmayan Müslümanlar, sabah namazı vakti girinceye kadar teravih namazını kılma imkânına sahiptir.

Teravih namazı, Yatsı namazına tabii bir sünnettir. Teravih namazı vakti içerisinde kılınmaması halinde kaza edilmesi dinen uygun değildir. Bu nedenle teravih namazını kılmak isteyenlerin teravih namazının ne zaman kılındığına ve teravih namazı kılma vaktinin ne zaman sona erdiğine dikkat etmesi gerekir.

Teravih namazı toplam kaç rekattır?

Teravih namazı cemaat ile birlikte 20 rekat olarak kılınmaktadır. Farz bir ibadet olmadığı gibi yorgunluk, uygun olmamak, hastalık gibi hallerde teravih namazının evde 8, 10, 12, 16 ya da 18 rekat kılınması yine sünnetin yerine getirilmesi için yeterli olabilmektedir. Evde teravih namazını kılmak isteyenlerin yatsı namazının sünnetini kılması, ardından yatsı namazının farzını kılması ve farzın ardından yatsı namazının son iki rekat sünnetini kılması uygun olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ve önerilerde, teravih namazlarının 4 rekat olarak kılınması belirtilmektedir.

Teravih nasıl kılınır?

Teravih namazının kılınması için cemaat ile namazı kılmak isteyenlerin cemaate uyması gerekirken tek başına namaz kılmak isteyenler için 4 rekatlık bir sünnetin kılınması uygundur. Önce yatsı namazının ilk sünneti, sonra farzı, daha sonra da son sünneti kılınır. Eğer cemaat ile kılınacaksa yatsı namazının ardından niyet edilerek teravih namazına başlanabilir.

“Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” denilerek iftitah tekbiri alınıp teravih namazına başlanır.

İkişer rekât halinde kılınacaksa ikinci rekâttan sonraki oturuşta "Tahiyyat”, “Salli-Barik” ve “Rabbena” duaları okunarak sağa ve sola selam verilir. Dört rekat olarak kılınacaksa ilk oturuşta “Tahiyyat” ile birlikte “Salli-Barik” duaları okunarak kalkılır Üçüncü rekâta kalkıldığında ise “Sübhaneke” duası okunur.

Toplam