Blog

Üç aylar başlangıcı

Üç aylar başlangıcı

2022 yılına girilmesi ile birlikte üç ayların başlangıcına da az bir süre kaldı. Müslümanlık için çok önemli olan bu faziletli aylar için üç aylar başlangıcı her yıl olduğu gibi 2022 yılında da takip ediliyor. 2022 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı dini takviminin yayınlanması ile birlikte önemli günler, kandiller, bayramlar ve üç aylar için merak edilen tüm tarihler netliğe kavuştu. Üç aylar 2 Şubat 2022 tarihi itibari ile başlayacak.

3 aylar başlangıcı ve bitişi ne zaman?

Üç aylar başlangıcı ve bitişi konusunda 2 Şubat 2022 Çarşamba günü ile 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü esas alınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile netliğe kavuşan bu tarihler arasında ise Kadir Gecesi’nde, kandillerde ve Ramazan Bayramı'nda manevi coşku ve duygular yaşanabilecek.

Üç aylar içerisinde 2 Şubat 2022 Çarşamba günü itibari ile Recep ayı başlamış olacak. Şaban ayı 4 Mart 2022 tarihinde başlayacak. Ramazan ayının başlangıcı 2 Nisan 2022 Cumartesi günü olacak. Bayram ile birlikte üç aylar devam edecek ve 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü sonu itibarı ile üç aylar sona erecek.

Üç aylar içerisinde en önemli günlerden birisi olan Kadir Gecesi için ise 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi esas alınacak. Kadir Gecesi’nde bu geceye uygun bir şekilde ibadetlerin yapılabilmesi, dua edilebilmesi mümkün olacak. En faziletli ve maneviyatı en yüksek olan günlerden birisi olması sebebiyle her yıl yakından takip edilen Kadir Gecesi, 2022 yılında da belirtildiği üzere 27 Nisan'da milyonlarca Müslüman tarafından dualar eşliğinde geçirilecek.

2022 yılında en çok önemsenen diğer özel günler arasında ise kandiller bulunuyor. Üç ayların başlangıcı itibarı ile ilk olarak gelen kandil Regaip Kandili olacak. 3 Şubat Perşembe günü idrak edilecek Regaip Kandili'nin ardından ise 27 Şubat Pazar günü Miraç Kandili, 17 Mart Perşembe günü ise Berat Kandili idrak edilecek.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam