Blog

Üç aylar hangi ayda?

Üç aylar hangi ayda?

Recep, Şaban ve Ramazan olmak üzere üç aylar olarak adlandırılan ayların hangi aylarda başlayacağı her yıl değişiyor. Hicri takvim ile Miladi takvim arasında yaşanan farklar nedeni ile her yıl üç ayların hangi aylarda geçeceği de belirleniyor. Türkiye'de bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini takvim kabul görürken, üç aylar hangi ayda sorusunun yanıtı da açıklanan yeni dini takvim ile yanıtını buldu.

Üç aylar hangi ayda yaşanacak?

Üç ayların başlangıç tarihi 2022 yılında 2 Şubat Çarşamba günü itibari ile gerçekleşecek. Recep ayının ilk günü olan 2 Şubat 2022 Çarşamba günü itibariyle üç aylara girilmiş olacak. Recep ayının ilk gününün ardından ise Şaban ayı 4 Mart 2022 tarihinde başlayacak ve Ramazan ayının başlangıcı da 2 Nisan 2022 Cumartesi günü olacak.

Üç aylar ile birlikte kandiller, Kadir Gecesi ve üç ayların sonu itibariyle de Ramazan Bayramı'nın maneviyatı yaşanacak. Üç aylar Müslümanlıkta çok önemli günler olduğundan dolayı yapılacak ibadetler de özel olarak gerçekleştiriliyor. Üç aylar süresince yapılacak ibadetler için Müslümanlıkta tüm detaylar açık bir şekilde belirtildiğinden dolayı kişiler ibadetlerini gerçekleştirmek için yapılan açıklamalara, dini referanslara ve kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'de yer alan açıklamalar doğrultusunda ibadetlerini yapabiliyor.

Üç aylarda Kadir Gecesi ne zaman?

Üç aylar içerisinde en önemli gün ve gecelerden birisi ise kuşkusuz Kadir Gecesi. Müslümanlıkta en faziletli ve en önemli gün olarak kabul edilen Kadir Gecesi, 2022 yılı içerisinde 27 Nisan 2022 Çarşamba günü gerçekleşecek. Bugün, dinde uygun görüldüğü üzere ibadetlerin gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak.

Üç aylar içerisinde bir diğer önemli gün olan Ramazan Bayramı ise 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü itibari ile başlayacak. 1 Mayıs 2022 Pazar günü Ramazan Bayramı'nın arifesi olacak ve Ramazan Bayramı'nın 2. 3. günü 3 Mayıs ile 4 Mayıs 2022 günlerinde yaşanacak. 2 Şubat 2022 Çarşamba günü üç ayların başlangıcı olacağı gibi Ramazan Bayramı'nın 3. günü 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü itibari ile üç ayların son günü yaşanacak ve böylece 2022 yılındaki üç aylar sona ermiş olacak.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam