Blog

Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor 2021?

İslam alemi için önem arz eden, dini duyguların pekiştiği ve insanların yaşamlarını sorgulamaları beklenen üç aylar 2021 yılında ne zaman başlıyor?

Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor 2021?

2021 yılının yaklaşmasıyla beraber Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dini günlere dair bilgiler aktarıldı. İslam alemi için önem arz eden, dini duyguların pekiştiği ve insanların yaşamlarını sorgulamaları beklenen üç aylar 2021 yılında ne zaman başlıyor?

Dayanışma, yardımlaşma, ahlaki değerlerin artması gibi duyguların yoğunlukla yaşandığı üç aylar, Müslümanların affı mağfireti için büyük fırsattır. Allah’ın rahmetinin yeryüzüne indiği üç aylar, Müslümanların duygularını en yoğun şekilde yaşandığı günlerdir. Bu özel ayların içinde bulanan mübarek geceler, insanların kendilerini sorgulamaları, hayatın koşuşturmacasına ara vererek durup düşünmelerini, doğruyu yanlışı ölçüp biçmelerini sağlar. Kısacası Müslümanların bolca tefekkür etmesi gereken bir zaman dilimidir. Heyecanla beklenen bu mübarek ayların girmesiyle beraber ramazan ayı için hazırlıklar başlarken aynı zamanda dini duygular pekiştirilerek ibarete dönülür. Üç ayların ilk ayı Recep, ikincisi Şaban ve ardından gelen mübarek ay ise Ramazandır. Geçmişten bugüne yılın bu üç ayı Müslüman ülkelerinde daha fazla yardımlaşarak geçer. Yılın diğer aylarında da ibadet edilir lakin bu üç ay içerisinde Allah’ın rahmeti Müslümanlığın üzerindedir ve bağışlanmak için Müslümanlar için büyük bir fırsattır. İslam âleminin heyecanla beklediği 2021 üç aylar süreci, 13 Şubat Cumartesi günü itibariyle başlıyor.

Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan

Müslümanlar için önemi büyük olan üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan olarak adlandırılır. Recep ayının başlamasıyla üç aylara girilir. Üç ayların bitişi Ramazan Bayramı’yla olur. Yeni yılın gelmesiyle beraber 3 ayların başlangıç tarihi de merak edilen konulardan biri oldu.13 Şubat tarihinde 3 aylara giriyoruz.

Recep Ayı

Üç aylar Recep ayıyla başlar. Recep ayıyla ilgili bir ayet-i kerimenin meali; “Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram [hürmet edilen] aylardır.) [Tevbe 36] Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (s.a.v), Recep ayına büyük önem verir ve "Ya Rabbi, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a eriştir" diye dua ederdi.

Şaban Ayı

Resulullah efendimiz üç ayların ikincisi olan Şaban ayına da önem verir. Bu ay ile ilgili; “Ya Rabbi, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a eriştir" diye dua ederdi. Konu ile ilgili Hz. Âişe validemiz buyuruyor ki; “Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.) [Buhari] İnsanların tıpkı Recep ayında olduğu gibi bu ayda da ibadetlerine devam etmeleri, hayır yapmaları, muhtaç olanlara yardım etmeli ve buna benzer hayır işleriyle ilgilenerek kendini Allah’a yöneltmelidir.

Ramazan Ayı

11 ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayı, Müslümanların oruç tutarak ibadet etmesiyle geçer. Peygamber efendimiz, Ramazan-ı şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki: “Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. O gecenin (Kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam