Blog

Üç aylar ne zaman başlıyor 2022?

Üç aylar ne zaman başlıyor 2022?

Hicri takvimde yer alan Recep, Şaban ve Ramazan ayları üç aylar olarak bilinmektedir. Her yıl hicri takvime göre aynı tarihte olmasına rağmen Türkiye'de Miladi takvim kullanılması nedeniyle hicri takvime göre 3 ayların başlangıçları değişmektedir. Bu durum üç aylar ne zaman başlıyor 2022 yılında ne zaman başlayacak gibi farklı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. 2022 yılına girilmesi ile birlikte üç ayların ne zaman başlayacağına yönelik hesaplamalar tamamlandı ve takvim açıklandı.

2022’de üç aylar ne zaman başlayacak?

2022 yılı itibariyle üç aylar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2022 dini günler takvimi sayesinde netliğe kavuşmuş oldu. Üç aylar 2022 yılında 2 Şubat günü itibariyle başlayacak. 2 Şubat günü Recep ayının ilk günü olacak ve sonrasını takip eden 3 ay boyunca üç aylar devam edecek. Üç ayların başlangıcı ile birlikte kandiller de arka arkaya gelecek ve ilk kandil 3 Şubat Perşembe günü Regaip Kandili olarak gerçekleştirilecek. Üç aylar boyunca ise 27 Şubat günü Miraç Kandili, 17 Mart günü ise Berat Kandili idrak edilecek.

Üç aylar boyunca ibadetlerini gerçekleştirmek, kandil gecelerinde kandile yönelik dualar okumak ve ibadetini eksiksiz bir şekilde yapmak isteyen Müslümanlar, üç ayların başlangıcı olan 2 Şubat günü itibari ile bu faziletli ayların maneviyatını yaşayabilecek.

Üç aylar hangi aylara denk geliyor?

2022 yılı itibariyle Recep ayı şubat ayı içerisinde yaşanacak. Şaban ayı ise 4 Mart 2022 tarihi itibariyle başlayacak ve Nisan ayının ikinci gününe kadar devam edecek. Ramazan ayının başlangıç tarihi ise 2 Nisan Cumartesi olacak. Böylece nisan ayının sonu, mayıs ayının başı itibari ile mübarek Ramazan Bayramı da gerçekleşecek. Müslümanlık için çok önemli olan üç aylarda ibadetler okunacak dualar, Ramazan ayı içerisinde oruç tutulması ve yine Teravih namazı gibi dinen çok önemli olan ibadetler gerçekleştirilebilecek.

2022 üç aylar dini takvimi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini takvime göre üç aylardaki önemli tarihler ise şöyle;

  • Üç ayların başlangıcı - 2 Şubat 2022 Çarşamba
  • Ramazan Başlangıcı - 2 Nisan 2022 Cumartesi
  • Kadir Gecesi - 27 Nisan 2022 Çarşamba
  • Ramazan Bayramı Arifesi- 1 Mayıs 2022 Pazar
  • Ramazan Bayramı 1. Gün- 2 Mayıs 2022 Pazartesi
  • Ramazan Bayramı 2. Gün- 3 Mayıs 2022 Salı
  • Ramazan Bayramı 3. Gün- 4 Mayıs 2022 Çarşamba

Toplam