Blog

Üç Aylar Nedir?

Üç aylar bu yıl 23 Ocak Pazartesi günü başlıyor. Regaip Kandili 26 Ocak Miraç Kandili 27 Şubat Berat Kandili ise 17 Mart

Üç Aylar Nedir?

Üç aylar veya Mübarek üç aylar olarak adlandırılan Hicri takvimde yer alan ve İslam dinine göre önemli olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için bu dönemde ibadetlere önem artırılır, günahlardan uzak durmaya çalışılır ve Ramazan ayına ön hazırlık yapılır

3 aylarda çeşitli ibadetler yapılmaktadır. Recep, Şaban Ramazan aylarını içeren bu üç aylarda Müslümanlar oruç tutarlar, dua ederler, tesbih çekerler.

Üç Ayların Dindeki Önemi?

Mübarek üç ayların isimleri Receb, Şaban ve Ramazan’dır. Receb ayı başlangıcı olan aynı zamanda üç ayların başlangıcı olarak da kabul edilir. Bu üç aylar içerisinde Regaib Kandili, Mirac Kandili ve Berat Kandili kutlanır. Aynı zamanda Ramazan ayı ile birlikte oruç ibadetine başlanır ve sonunda Ramazan Bayramı kutlanır.

Bu sebeple hem kandilleri, hem de mübarek Ramazan ayını habercisi olması sebebiyle üç aylar İslam alemi için büyük değere sahiptir.

Üç Aylarda Neler Yapılır?

Üç aylarda oruç tutulabilir, tesbih çekilebilir ve dua edilebilir. Bu aylarda edeceğimiz dua ve tövbelerimizin kabul edilme ihtimal daha fazla olan aylardır.

Kur'an-ı Kerim okunabilir, okuyanlar dinlenmelidir, Allah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duygularını güçlendirecek ibadetlere yönelmelidir. Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilebilir.

2023 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Receb ayına girildiğinde, “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diyerek Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) dua ettiği mübarek üç aylar Diyanet takvimine göre bu sene 23 Ocak'ta başlayacak.

Üç aylar bu yıl 23 Ocak Pazartesi günü başlıyor.

Regaip Kandili 26 Ocak

Miraç Kandili 27 Şubat

Berat Kandili ise 17 Mart

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam