Blog

ÜÇ AYLAR ORUCU NEDİR? ÜÇ AYLARLA İLGİLİ MESAJLAR

İslam dünyasında önemli yer taşıyan üç aylara girmemize sayılı günler kaldı. İslamda üç aylar olarak bilinen bu aylardan ilki RECEB ayı olarak geçmektedir. Receb, kıymetli ve muhterem anlamına gelmektedir. İkinci ay, ŞABAN ayı olarak geçmektedir. Şaban, dağılmak ve gruplara ayrılmak anlamına gelen şa'b kökünden türemiş bir kelimedir. Üçüncü ay, RAMAZAN ayıdır. Ramazân kamerî yılın şâbandan sonra, şevvalden önce gelen dokuzuncu ayın adıdır.

İslam dünyasında önemli yer taşıyan üç aylara girmemize sayılı günler kaldı. İslamda üç aylar olarak bilinen bu aylardan ilki RECEB ayı olarak geçmektedir. Receb, kıymetli ve muhterem anlamına gelmektedir. İkinci ay, ŞABAN ayı olarak geçmektedir. Şaban, dağılmak ve gruplara ayrılmak anlamına gelen şa'b kökünden türemiş bir kelimedir. Üçüncü ay, RAMAZAN ayıdır. Ramazân kamerî yılın şâbandan sonra, şevvalden önce gelen dokuzuncu ayın adıdır. Bu mübarek aylarda ibadete olan önemi ve yoğunluğu arttırmak, hayırlı işlerle ilgilenmek ve tövbe ederek günahlarından af dileyerek geçirmek buyurulmuştur.Yine bu aylara denk gelen islam dünyasında önemli olan 3 kandil gecesi bulunmaktadır. İlki, Hicri takvime göre Regaip Kandilidir. Receb ayında ki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaip kandilidir. İkincisi yine Receb ayının 27. gecesine denk gelen Miraç Kandilidir.Üçüncüsü Şaban ayının 14. gecesi 15'ine bağlanan gün Berat Kandilidir. İslam dininde "bin aydan daha hayırlı olan gece" olarak önemli yeri olan Kadir Gecesi'de mübarek üç aylardan Ramazan ayının 27. gecesi kutlanmaktadır.

İslamda değerli olan bu güzel aylarda en önemli ve üzerinde durulması gereken ibadet oruç tutmaktır.Receb ve Şaban ayları, Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinen aylardır. Bu müjdeci iki ayın tamamının oruçlu olarak geçirilmesi ve Ramazan ayı orucuyla birleştirilmesi "üç aylar orucu" şeklinde bilinmektedir. 3 aylarda tutulan orucun faziletleri saymakla bitmiyor. Receb ayının bir gün başında bir gün sonunda tutulan orucun sevabı tüm ay oruç tutmaya bedel sayılmakta. Şaban ayının 13,14,15. geceleri oruç tutmak 3000 yıl oruç tutmak kadar faziletli görülmektedir. Ramazan ayı islam dünyasının en önemli ibadet günlerindendir. Ramazan ayında yapılan her ibadet kat ve kat sevaplı olarak sayılmaktadır. Bu ayda yapılan her farz ibadet başka aylarda yapılan farzlardan 70 kat kadar fazla sayılmaktadır.

Üç Aylarla İlgili Mesajlar

-Üç aylar boyunca kıldığımız namaz, ettiğimiz dua hayırlara vesile olsun. Üç aylarınız mübarek olsun.

-İslam aleminin bu değerli günlerinde dualarda buluşmak dileğiyle. Üç aylarınız hayırlı mübarek olsun.

-Receb ayı gibi kıymetli ve muhterem bir üç ay geçirmeniz dileğiyle. Üç aylar müslüman aleminde mübarek olsun.

-Ramazan gibi mübarek, kalplerimizde bu yoğunluğu yaşayacağımız tüm islam aleminin bu güzel duyguları paylaşacağı hayırlara vesile üç aylar dilerim.

-Üç ayların islam aleminde barışa, huzura ve mutluluğa vesile olmasını dilerim.

-İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın çok kıymetli bu aylarda dualarda birleşmek dileğiyle, Üç aylarınız mübarek olsun...

Toplam