Blog

Üç aylar takvimi

Üç aylar takvimi

Recep, Şaban ve Ramazan olarak adlandırılan üç aylar hicri takvime göre belirlenmektedir. Bu nedenle de Türkiye'de miladi takvim ile uyuşmayan ve günleri aynı günlere denk gelmeyen iki takvim farklılığı her ay üç ayların ve hicri takvime göre belirlenmiş önemli günlerin farklı tarihlerde yaşanmasına neden olmaktadır. Üç ayları takip etmek, Ramazan ayında oruç tutmak, kandilleri ve Kadir Gecesi'nde özel bir şekilde ibadet etmek isteyen milyonlarca vatandaş ise her yeni yıl itibari ile üç aylar takvimini öğrenmeye çalışmaktadır.

2022 yılına girilmesi ile birlikte konu ile ilgili resmi açıklamalar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarla üç aylar takvimi paylaşılırken açıklamalara göre üç ayların başlangıcı 2 Şubat 2022 Çarşamba günü olacak.

Üç aylar takvimi açıklandı

2 Şubat 2022 Çarşamba günü başlayacak olan üç ayların son günü ise 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü olacak. 4 Mart 2022 itibari ile Recep ayı sona erecek ve Şaban ayı başlayacak. 2 Nisan 2022 Cumartesi gününde ise Şaban ayı sona erecek ve Ramazan ayı başlayacak. Müslümanlık için en kutsal aylardan bir tanesi olan Ramazan ayındaki bir aylık süre içerisinde oruç tutulmaya devam edilecek. Oruçların tamamlanması ile birlikte 1 Mayıs 2022 Pazar günü Ramazan Bayramı arifesi idrak edilecek. 2 Mayıs, 3 Mayıs ve 4 Mayıs 2022 tarihlerinde Ramazan Bayramı devam edecek ve 4 Mayıs 2022 gecesi itibari ile Ramazan ayı sona ererek üç aylar tamamlanmış olacak.

Üç aylar içerisinde sadece Recep, Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcı değil, bu aylarda yaşanacak günler içerisinde çeşitli özel günler, kandiller de idrak edilecek. Özellikle üç aylar içerisinde en önemli günlerden ve gecelerden birisi olarak kabul edilen Kadir Gecesi, 27 Nisan 2022 Çarşamba günü itibari ile yaşanacak. Kadir Gecesi'nin dışında ise özellikle kandillerin de Müslümanlıkta oldukça ayrı bir yeri bulunuyor. 2022 yılı dini takvime göre ilk olarak yaşanacak kandil 3 Şubat Perşembe günü Regaip Kandili olacak. 27 Şubat Pazar günü Miraç Kandili, 17 Mart Perşembe günü ise Berat Kandili ile birlikte üç aylar içerisindeki kandiller de tamamlanmış olacak.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam