Blog

Üç Aylarda Çekilmesi Gereken Tesbihler Nelerdir?

Üç aylar, İslam dinine göre mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için bu aylarda bolca tövbe edilir ve tesbih çekilir.

Üç aylar, İslam dinine göre mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için bu aylarda bolca tövbe edilir ve tesbih çekilir.

Üç aylar tesbihi ise Recep ayının başlamasının ardından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Alimler, Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan 3 aylarda çekilen tesbih ve zikirlerin her zamankinden daha büyük sevap getireceği yönünde tavsiyelerde bulunuyorlar. Üç aylar boyunca her gün 100 kere “Muhammedurrasulullah”, 1100 kere “La İlahe İllallah” ve 1660 defa “Ya Allah” diye tesbih çekilir.

Her ay kendi içinde üç bölüme ayrılarak ibadet edilir ve her ayın ilk 10 gün, ikinci 10 gün ve üçüncü 10 gün tesbihleri bulunur.

Recep ayının İlk 10 günü 100 defa “Sübhana’llahi’l-hayyil-kayyum”, ikinci 10 gün “Subhana’llahi’l-ehadi’s-samed” ve üçüncü 10 gün ise “Sübhana’llahi’l-gafuri’r-rahim” tesbihleri çekilir.

Şaban ayının ilk 10 günü “Ya Latif Celle Şanühü”, ikinci 10 günü “Ya Rezzak Celle Şanühü” ve üçüncü 10 günü ise “Ya Aziz Celle Şanühü” şeklinde çekilir.

Ramazan ayında ise ilk 10 gün “Ya Errahamerrahimin” ikinci 10 gün “Ya Gafferez Zünüb” ve üçüncü 10 gün “Ya Atikarrikab” tesbihleri çekilir.

Ayrıca Ramazan ayında her gün için çekilecek tesbihler bulunur. Pazartesi günleri bin defa “La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym”, Salı günleri yüz defa “Cezallahü anna Muahmmeden sallallahü teala aleyhi ve sellem ma hüve ehlül salavat”, Çarşamba günleri bin defa “Estağfirullahel Aziyme ve etübü leyh istiğfarı”, Perşembe günleri bin defa “Sübhannallahi vebihamdihi Sübhanelllahil Aziym”, Cuma günleri bin defa “Allah”, Cumartesi günleri bin defa “La İlahe İllallah”, Pazar günleri bin defa “Ya hayyü ya kayyüm” tesbihleri çekilir. Ramazan ayında her gün çekilen tesbihatların yanında çekilmesi gerekenler tesbihatlarda vardır.

Her gün, günde yüzer defa “La İlahe İllallah”, “Estağfirullahel el Azim”, “Subhanallahi velhamdü lillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber”, “Hasbunallahu ve nimle vekil”, “Allahumme inneke afuvvun, tuhibbul afve, fa’fu anna” tesbihleri çekilir.

Toplam