Blog

Üç Aylarda Edilecek Dualar ve Peygamberimizin Duası

Üç Ayların Önemi

Üç aylar, İslam âleminde maneviyat, huşu ve ibadetlere önem verilen, haramlardan uzak durulmaya çalışılan ve iyiye, güzele yönlendiren diğer aylardan daha fazileti olan aylardır. Bu aylar içerisinde Allah’ın affı, mağfireti, lütfu ve ihsanı çok fazladır. Bu aylarda tüm ibadetlerin kat kat sevabı olacağı, hem dünyada hem de ahirette birçok güzelliklerle lütuflandırılacağına inanılır. Yapılan ibadetlerle huzura ve refaha erişip hayatımızı daha iyi bir şekilde idame edebileceğimize vesile olur. Dolayısı ile üç aylar Müslümanlar için büyük önem arz etmektedir.

Üç Ayları Önemli Kılan Bazı Hususlar

  • Peygamber efendimizin ümmetinin ahir zamanda yaşaması sebebi ile günahlardan uzak kalması ve tevbe edebilmesi için Allah (c.c) mübarek gün ve geceler yaratmıştır.
  • Kur’an-ı Kerim bu aylarda nazil olmuştur.
  • Beş vakit namaz bu aylar içinde farz kılınmıştır.
  • Peygamber Efendimiz bu aylar hakkında önemli ve değerli rivayetler söylemiştir.
  • Mübarek gün ve gecelerden dört tanesinin bu aylar içerisinde bulunmasıdır. Bunlar; Regaip Kandili, Mirac Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi’dir.

Üç Aylar Boyunca Edilecek Dualar

Üç aylar boyunca her gün 1100 kere ''La İlahe İllallah'', 100 kere de “Muhammedün Resulullah'' diye bu tesbihe devam edilir. Bu ayda,elimizden geldiği kadar Kur’an hatmi yapılmalı ve oruç tutulmalıdır. Üç aylarda her günün başında ve sonunda 7'şer Fatiha-i şerife okumak ve 100 İhlas-ı Şerif de okumak makbuldür.

Peygamber Efendimiz, ‘Ya Rabb, Recep ve Şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi ramazan ayına ulaştır.' diye dua etmiştir.

Hz. Peygamber başka bir hadis-i şeriflerinde ise;" Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Recep ayının ilk gününde 111 defa ''Allahümme Salli Ala Muhammed'' diye Peygamber Efendimize salat-ü selam getirirler. Daha sonra 1660 defa ''Ya Allah'' diye tesbih çekilir.Üç aylar boyunca her gün 1100 kere ''La İlahe İllallah'', 100 kere de ''Muhammedün Resulullah'' diye bu tesbihe devam edilir.

10 gün 100 defa Sübhanallahil - hayyil-kayyum

10 gün 100 defa Subhanallahil - ehadi's-samed

10 gün 100 defa Subhanallahi -gafurur-rahim

bu tesbihleri çekerek dualar edilebilir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam