Blog

Üç aylarda hangi mübarek geceler vardır?

Müslümanlar tarafından oldukça önemli olan 3 aylar 2023 yılında Ocak ayında başlıyor. Her yıl Miladi takvime göre 11 gün geri giderek belirlenen 3 aylar 2023 yılında Nisan ayının ortasında Ramazan bayramı ile sonlanacaktır.

Müslümanlar tarafından oldukça önemli olan 3 aylar 2023 yılında Ocak ayında başlıyor. Her yıl Miladi takvime göre 11 gün geri giderek belirlenen 3 aylar 2023 yılında Nisan ayının ortasında Ramazan bayramı ile sonlanacaktır. Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan 3 aylar Recep ayı ile başlayacak, Ramazan ayı ile sonlanmış olacaktır. Birçok Müslümanın manevi hislerle yaklaştığı ve gerekli ibadetleri yerine getirdiği bu aylarda bir de kandil geceleri yer alır.

Üç Aylardaki Mübarek Geceler

3 aylar içerisinde 4 tane kandil gecesi bulunur. Yer alan kandil gecelerinin de önemli olmalarına neden olan pek çok unsur vardır. Bu mübarek geceleri önemli hâle getiren olay ve durumların birden çok fazileti vardır. 3 aylar içinde yer alan mübarek geceler şu şekildedir;

Recep ayında yer alan Regaip kandili bu mübarek gecelerin ilkini oluşturur. Hicri takvime göre bakıldığında Recep ayına girdikten sonra karşılanılan ilk Perşembe gecesi Regaip kandili olarak kabul edilir. Regaip ile birlikte bereket ve rahmeti aynı zamanda mağfireti bol olan üç ayların içine girildiği tam olarak anlaşılır ve manevi aylara giriş tam olarak hissedilmiş olur.

Recep ayının ardından Miraç kandili 3 aylar içinde yer alan bir diğer mübarek gecelerden biri olarak bilinir. Recep ayının 27. gecesine denk gelen Miraç kandili Hz. Muhammed (S.a.v)’in göğe yükselmesi ve diğer alemleri görmesidir. Miraç kelime anlamı olarak göğe yükselmeyi temsil etmesi nedeniyle bu şekilde söylenir. Bu mübarek günde de Müslümanlar birçok ibadeti yerine getirir.

Miraç kandilinin ardından Şaban ayının ortasına denk gelen Berat Kandili mübarek geceler arasına girer. Müslümanlar bu gecenin bereketli aynı zamanda feyizli bir gece olacağını düşünerek ibadetlerine önem verir ve dualar edeler. Rahmeti oldukça büyük olan bu gece Rahmet Gecesi olarak da adlandırılır.

Miraç kandilinin ardından bin aydan daha hayırlı olduğu bilinen Kadir Gecesi 3 ayların içinde yer alan mübarek geceler arasında yerini alır. Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’in indiği gece olması sebebiyle Müslüman aleminde çok büyük önem taşır. Birçok Müslüman Kadir Gecesini manevi duygularla karşılar.

Toplam