Blog

Üç Aylarda Kılınan 30 Rekatlık Namaz

Müslümanlar için farklı bir yeri olan bazı özel aylar ve günler vardır. Bu aylarda ve günlerde ibadet etmenin daha faziletli olduğuna inanılır.

Müslümanlar için farklı bir yeri olan bazı özel aylar ve günler vardır. Bu aylarda ve günlerde ibadet etmenin daha faziletli olduğuna inanılır. Bu aylar arasında geçen Recep, Şaban ve Ramazan ayı ise üç aylar olarak adlandırılır. 23 Ocak 2023 Pazartesi günü ise Hicri 1444 yılı için üç ayların başlangıcı. Bir diğer ifadeyle recep ayının ilk günü.

Üç ayları ve recep ayını faziletli geçirmek için yapılabilecek çok fazla ibadet mevcut. Bu ibadetlerin başında ise namaz kılmak geliyor. Recep ayı özelinde Selman-ı Farisi’den nakledilen cümlelere göre kılanlar için çok fazla müjdesi olan 30 rekatlık namaz bulunmaktadır. Bu 30 rekatlık namaz, recep ayının başında, ortasında ve sonunda onar rekat şeklinde kılınmalıdır.

Başında kılınacak 10 rekatlık namazı, recep ayının ilk 10 günü içerisinde kılmak gerekiyor. Ancak ilk üç günü geçirmemenin daha efdal olduğu kabul edilmektedir. Ortada kılınacak 10 rekatlık namazın ise recep ayının ikinci 10 günü içerisinde kılınması gerekiyor. Ortadaki 10 rekat için ayın onbeşinci gününe dek kılınmasının daha iyi olduğu kabul edilir. Sonda kılınacak on rekatlık namaz, recep ayının son on gününde kılınmalıdır. Yine de son günlere bırakılmaması daha uygun görülüyor.

Bu on rekatlık namazları her rekatta bir Fatiha Suresi, 3 İhlas Suresi ve peşine 3 Kafirun Suresi okuyarak kılmak gerekmektedir. Bu okuma sırası, Hanefi mezhebinin fıkhına göre farz namazlar için mekruh olarak bilinir. Ancak nafile namazlar için mekruhluk durumu yoktur. Hz. Muhammed’in de nafile namazlarında aynı sure ve ayetleri tekrar ettiği görülmüştür.

Aralarda besmele çekmesi iyi olur ancak besmele çekilmeden de kılınabilir. Şafi mezhebindekiler için ise öncelik kaza namazları olduğundan uygun değildir.

Bu 30 rekatlık namazı kılanlar için günahlarının silindiği, recep ayının tümünde oruç tutmuş gibi sevap ihsan edildiği, bir dahaki seneye kadar melekler gibi namazda sayıldığı rivayet edilir. Eğer bu 30 rekatlık namaz, recep ayının ilk 20 günü içerisinde kılınamazsa son 10 günü içerisinde de kılınabilir.

Toplam