Blog

Üç aylarda yapılacak ibadetler neler?

Üç aylarda yapılacak ibadetler neler?

Müslümanlık için çok önemli olan üç aylar, 2022 yılının ilk yarısında yaşanacak. Dini takvime göre üç ayların başlangıcı 2 Şubat Çarşamba günü olacak. 2 Şubat Çarşamba günü itibari ile Recep ayına giriş yapılırken 4 Mart 2022 tarihinde Şaban, 2 Nisan 2022 Cumartesi günü ise Ramazan ayına giriş yapılmış olacak.

Dini açıdan çok önemli olan bu üç aylar boyunca ise 27 Nisan 2022 Çarşamba günü Kadir Gecesi'nin manevi duygusu ve coşkusu yaşanacak. Ayrıca 3 Şubat 2022 Perşembe gününden başlamak üzere sırası ile Regaip, 27 Şubat'ta Miraç ve 17 Mart'ta Berat Kandili gerçekleştirilecek. Üç aylarda ibadet etmek isteyen Müslümanlar için bu aylara göre özel bir şekilde düzenlenmiş ibadetlerin takip edilmesi öneriliyor. Üç aylarda yapılacak ibadetler, üç ayların en iyi şekilde geçirilmesini sağlayacak ve insanların Allah ile yakınlaşmasını, manevi coşkuları yaşamasını sağlayacak.

Üç aylarda yapılacak ibadetler hangileri?

Üç ayların her gününde kandillerde ve Kadir Gecesi’nde yapılacak ibadetler farklı olduğundan dolayı kişilerin daha iyi bir kandil ve Kadir Gecesi geçirebilmek adına bu günlere göre önerilen duaları ve ibadetleri takip etmesi gerekir. Bununla birlikte üç aylarda yapılacak ibadetler arasında özellikle geceleri Müslümanlar için yapılacak farklı ibadetler bulunmaktadır.

Gecenin bir bölümünde teveccüh namazının kılınması, zikir, istiğfar, dua edilmesi, Kur'an okunması ve kuşluk namazının kılınması üç aylarda yapılacak ibadetler arasında yer almaktadır. İbadetlerde özellikle Seher vaktinin çok ayrı bir yeri olduğundan dolayı Seher vaktinde duaların edilmesi ve ibadetlerin yapılması da önerilmektedir. Seher vaktinde tövbe edilmesi, istiğfar edilmesi, salavatı şerif getirilmesi dinde oldukça geniş bir yere sahiptir.

Dua okumak isteyenler için ise Recep ayında Nebiyy-i Ekrem, Miraç gecesinde on iki rekât nafile namaz kılınması, berat duasının okunması, Kadir Gecesi'nde 2 rekat namaz kılmak ve her rekatta Fatiha’dan sonra yedi kere İhlâs-ı şerif okumak dinde yer almaktadır.

Toplam