Blog

Üç ayların başlangıcı ne zaman 2021?

Üç Ayların başlangıcı ne zaman 2021?

İçerisinde 11 ayın sultanı Ramazanı da barındıran üç aylar; Kemeri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan adlarına sahiptir. Bu mübarek aylarda, Müslümanların bol bol ibadet etmeleri, oruç tutmaları, Kur’an-ı Kerim okumaları ve sadaka vermeleri önerilir. Peki üç aylar 2021’in hangi ayında başlıyor?

Üç aylar içerisinde Miraç Kandili, Regaib Kandili, Beraat Kandili ve Kadir gecesi gibi Müslümanlar için önem verilen dört özel gece bulunur. Bu geceler genellikle camide topluca ibadet edilerek geçirilir. Tövbe kapılarının sonuna kadar açık olduğu bu üç ayların ilki, Recep, ikincisi Şaban ve üçüncüsü ise Ramazan’dır. Toprağa rahmet, evlere bereket yağdığı rivayet edilen bu özel günler coşkuyla karşılanır. Ramazan ayı boyunca tüm Müslümanlar oruç tutar. Ramazan ayının hazırlıkları ise üç ayların ilk gününden itibaren başlar. Hicri ve Miladi takvimlerde gün farkı sorunu yaşandığı için her yılın son günlerine doğru Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dini günler takvimi yayınlanır. Burada yer alan bilgiler yıl içerisindeki dini günleri gösterir.

Üç Aylar Hangi Ayda Başlar?

2021 yılına yaklaşırken dini günleri gösteren bilgilerin yer aldığı takvim Diyanet İşleri Başkanı tarafından yayınlandı. Bu takvime göre 2021 yılında üç aylar 13 Şubat tarihinde başlıyor. 13 Şubat günü Recep ayına giriş olarak adlandırılır. Üç aylar içerisinde ilk kandil Regaib Kandili olup 18 Şubat Perşembe günüdür.

Üç ayların ikinci kandili ise Miraç Kandili olup yine Recep ayı içerisinde 10 Mart Cumartesi gününe denk geliyor. 25 Mart Çarşamba günü Şaban ayına giriş günü olarak biliniyor. Şaban ayının içirişinde ise Miladi takvime göre Beraat Kandili 27 Mart gününe denk geliyor.

Üç ayların son ayı olarak adlandırılan Ramazan ayı adeta evlere bereket yağan ay, yılın en nurlu ayı olarak nitelendirilir. Bu ayda Müslümanlar oruç tutarak ibadet eder. Ramazan ayının sonuna yaklaşırken, son on günde Kadir gecesini aranması gerekmektedir. Resmi olarak belirlenen Kadir gecesi ise 19 Mayıs Salı günüdür.

Üç Aylar Neden Önemli?

İslam dünyasının her yıl bereketle geçirdiği Ramazan Bayramıyla son bulan üç aylar, Müslümanların daha dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu süreciyle günlük yaşamlarına devam etmesi önerilir. Bu aylarda insanların hayatlarını sorgulamaları, yenilenmeleri ve dini duygularını zenginleştirmeleri için fırsatı sunulur. Üç aylara özel faziletlerin Hz. Peygamber tarafından rivayet edilmesinin yanı sıra Regaib, Miraç, Beraat ve Kadir gecelerinin de bu aylar içerisinde olması ayrı bir önem verilmesini gerektiğini gösterir. Bu bağlamda ise ibadet, dua, zikir ve hayırlı işler peşinde koşan Müslümanlar, bu aylarda dini duyarlılığı yoğun olarak yaşar. Her Müslüman için üç ayların bereketi ve önemi büyüktür.

Toplam