Blog

Yemen ve Filistin'de Yaşayanların Dramı

Yemen ve Filistin çok zorlu şartlar altında ayakta durmaya çalışmaktadır ve yardım beklemektedir. Yemen ve Filistin'de yaşayanların dramına ve nedenlerine göz atalım.

Yemen ve Filistin'de yaşayanların dramı

2015 Mart ayından beri Husileri dağıtmak için Suudi Arabistan'ın havadan bombaladığı Yemen'de yaşanan insanlık krizi gün geçtikçe daha kötü bir hal alıyor. Birleşmiş Milletler'e göre Yemen hükümeti ve Husiler arasında dört yıldır devam eden savaş ülkeyi "dev bir açlığın" eşiğine getirdi. BM yaşanması an meselesi olan açlık krizinden ülke nüfusunun neredeyse yarısına tekabül eden 14 milyon kişinin etkileneceğini söylemektedir. Husilerin kontrolünde bulunan Yemen'in başkenti Sana'a'da olan Sabaeen Hastanesinden Pediatr Doktor Şeref Naçvan ülkede yaşanan dramı anlattı. Naçvan, bazı ailelerin hastaneye gelmek için gerekli yol parasını bulmaktan bile yoksun olduğunu söyledi.

Beslenme sorunu ve açlığın vurduğu çocukların aileleri hastaneye gelebilecek yol parasını ayarlayana kadar günlerce hatta haftalarca tedavi edilmeyi beklediğini söyledi. Naçvan, "Yemen'de üstesinden gelmeye çalıştığımız açlık durumu çok ciddi bir seviyede. Çocuklar sağlıklarına kavuşabilsin diye elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz." derken açlıktan ölmek üzereyken hastaneye getirilen bebeklerden bir kısmının öldüğünü dile getirdi.

Filistinliler için yağma, zorunlu göç ve katliamların simgesi olan "Nekbe" tam 71 yıldır dinmeyen bir acıyı ifade etmektedir. Filistinliler bu gün için "Büyük Felaket" anlamına gelen Nekbe ismini vermektedir. Bugüne kadar uzanan bu süreçte Filistin topraklarının çoğunluğu işgal edildi. Bir milyona yakın kişi vatanından sürüldü, sistemli katliamlarla binlerce Filistinli öldürüldü, 675 köy yok edildi ve bazı kentler Yahudileştirildi.

Zorunlu göç ve katliamların başladığı günden bu yana işgali genişleten İsrail, şu an 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda. Filistinliler ise bu alanın sadece yüzde 15'ini kullanabiliyor.

2 milyona yakın Gazzeli Müslüman gıda, giyim, barınma, ilaç gibi hayati kaynaklara ulaşamamakta.İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ihtiyacını karşılayacak olan derneğimiz, bağışlarınız sayesinde yardımlarını artırarak devam ettirecek.Yapılan her yardım bir insanın hayatını kurtarmaktadır. Bu drama seyirci kalmamalı ve yardıma muhtaç insanlar için elimizden geleni yapmalıyız. Deniz Feneri olarak Yemen'e ve Filistin'e yardımlar ulaştırmaktayız.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/filistin-e-yardim_732/

\"\"

\"\"

\"\"

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam