Blog

Yetim Aylığı Nedir?

Yetim aylığı alınması için belirli şartlara uygun olmak gerekmektedir. Peki Yetim aylığı nedir? Kimlere yetim aylığı verilir? İnceleyelim.

Yetim aylığı nedir?

Vefat eden kişinin ardından geride kalan kız, erkek çocukları ve eş için SGK tarafından yardım amaçlı bağlanan paraya yetim aylığı denilmektedir.

Engelli olan kız ve erkek çocukları için bu aylık, vefat eden kişinin arkasında bıraktığı ve engellilik oranının yüzde 60 olması durumunda bağlanır. Öğrenci olma ve yaş şartı gibi şartlar aranmadan aylık bağlı kalır, kişiler evlendikleri takdirde dahi bağlı olan aylık kesilmez.

Herhangi bir engel olmadan alınan aylıkta ise, kız çocukları engelli olmadığı takdirde SGK üzerinden aldıkları yetim aylığı sigortalı işe girmesi, evlenmesi, eski eşi ile birlikte yaşaması durumunda SGK tarafından sunulan imkanlar kesilir. Engelli olmadan yetim aylığı alan erkek çocuklar için; erkek çocuk sigortalı işe girmesi, eğitim durumunun bulunmuyorsa 18 yaşına kadar ödeme alabilir.

Bu aylığın hangi kanun hükümlerine göre bağlanacağı, vefat eden kişinin ölüm tarihine göre belirlenmektedir. Buna göre, 1 Ekim 2008’den önce vefat eden kişilerin hak sahiplerine 1 Ekim 2008’den önce yürürlükte olan Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre yetim aylığı bağlanacaktır. 5510 sayılı Kanun’un yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008’den sonra vefat eden kişilerin hak sahiplerine ise, 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık bağlanmaktadır.

Aylık almaya başlayan çocuklardan tüm sigorta şirketlerine tabi olacak şekilde hizmet akdi ile çalışmaya başlayanların, tarımda kendi nam ve hesabına çalışmaya başlayanların, kendi nam ve hesabına esnaf olarak çalışmaya başlayanların ve kamu idarelerinde çalışanların aylıklarının ise zorunlu olarak kesilmesi gerekir.

Çocuklar aylık alma durumlarında meydana gelen değişikliği SGK'ya bildirmekle yükümlü tutulmuşlardır. Alınmış olan yetim aylıklarının ileride kendilerinden zamansız ödenen aylıkların tahsili gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından faiziyle birlikte talep edilmesi gibi yasal bir işlemle karşılaşılabilir. Bu durum yaşanmak istenmiyorsa, yetim aylığı alırken çalışmaya başladıklarında bu durumlarını mutlaka SGK’ya bildirmeleri gerekmektedir.

Yetim aylığı için gereken şartları karşılıyorsanız, gerekli yerlere başvuruda bulunursunuz. Yapılan başvurulardan sonra aylık almaya hak kazandığınız takdirde sigortalının vefat ettiği ayı takip eden aybaşında maaş ödemesi yapılır. Eğer sigortalının prim borcu varsa, borcun tamamını ödenmesi gerekmektedir.

https://www.denizfeneri.org.tr/yetimler/

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam