Blog

Zekata nasıl niyet edilir?

Zekat, İslamiyet’te farz olan ibadetlerden birisi olurken bu ibadet içinde, niyet etmek farzdır. Bu nedenle zekat vermeye niyetlenen ve zekat vermek isteyen kişinin mutlaka zekata nasıl niyet edilir konusunda bilgili olması gerekir. Böylece zekat vermeden önce niyet edilerek daha iyi ve faziletli bir ibadet yapılabilir.

Zekatta niyet etmek isteyenlerin bu noktada dikkat etmesi gereken en önemli detay kalpten niyet etmektir. Diğer ibadet türlerinde olduğu gibi dille söylemek değil, kalpten iç ses ile niyet etmek ve söylemek Allah katında daha çok kabul görmektedir.

Zekata niyet nasıl edilir?

Zekatta niyet edilmesi sırasında özel bir duanın okunması ya da sözün söylenmesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Müslümanların “Bu zekatım olsun” şeklinde niyet etmesi dahi yeterli olabilmektedir. Ancak “Bu benim malımın farzıdır” gibi ifadeler dinen sakıncalı olduğundan dolayı zekat verme aşamasında bu tür sözlerin ve niyetlerin edilmemesi önerilir.

Zekat için niyet edileceği sırada zekat olarak verilecek malın belirtilmesine gerek yoktur. Malda yaşanacak değişiklikler ya da farklı bir şekilde zekatın verilmek istenmesi halinde niyet tamamen geçersiz olabileceğinden dolayı bu yönde bir ifadenin kullanılması uygun görülmemektedir. Bu nedenle kişilerin mal ya da para olarak niyet sırasında herhangi bir şey belirtmesine gerek yoktur. Dini alimler zekat sırasında bir koyun olarak zekatını vereceğini söyleyen kişinin koyunun ölmesi ile birlikte ibadetini yerine getiremeyeceğini belirtmektedir.

Malın telef olması gibi durumlar hayat içerisinde olan bir şeydir. Bu nedenle de yapılacak ibadetler sırasında kalben zekat verileceğine niyet edilmesi dinen çok daha uygundur. Niyet konusunda farklı çekinceler ve görüşler bulunsa da tüm farklılıkların ortak noktası belirtilen şekilde niyet etmektir. Bu şekilde zekat niyeti ederek zekatınızı yerine getirebilirsiniz.

Zekat sırasında zekat vermeye uygun olan kişiler arasından seçim yapmak da önemlidir. Üstelik zekat verme yeterliliği konusunda da dikkatli seçim yapılmalı ve doğru hesaplamalar ile zekat hükmünün olup olmadığı belirlenmelidir. İslamiyet için en önemli konulardan bir tanesi olan zekatta belirtilen şekilde niyet edilerek zekatının verilmesi, dini yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda yeterli olmaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam