Blog

Zekata tabi mallar nelerdir? Zekata tabi olmayan mallar nelerdir?

Zekata tabi mallar nelerdir? Zekata tabi olmayan mallar nelerdir?

İslamiyet’te yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerinden bir tanesi zekat vermek olurken Müslümanların zekat verirken bazı kriterlere dikkat etmesi gerekmektedir. Toplum içerisinde çok önemli ve hassas bir konu olmasının yanı sıra İslami şartlar doğrultusunda zekata tabi olan malların neler olduğu, hangi malların zekat olarak verilemeyeceği öğrenilmeli ve bu doğrultuda zekat verilmelidir.

Zekata tabi olan malların şartları

Zekata tabi olan mallar ile ilgili şartlar belirlidir. Bu neden bu şartlar dahilinde toplum içerisindeki yardımlaşmaya destek sağlanmalı ve İslamiyet için çok önemli olan ibadet yerine getirilmelidir. Zekata tabi olan malların şartları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay sahip olunan malın üzerinden 1 yıl geçmesi gerektiğidir. Genellikle Ramazan ayı içerisinde verilen zekatlarda, mal olarak yardım yapılmak istenmesi halinde malı 1 yıldan daha uzun bir süre kişinin almış olması gerekmektedir.

Zekatı verilen mallar

Aklı sağlığı yerinde olan, hür iradesi ile karar veren tüm Müslümanlar zekat vermek durumundadır. Zekat için özel bir dönem olmadığı gibi istenildiği zaman zekat verilebilir. Zekatı verilen mallarda ise özellikle zekata tabi olan malların şartları doğrultusunda seçim yapılması yeterli olacaktır. Zengin olan, gayrimenkulleri bulunan, arsa gibi yatırımları olan kişiler zekat verebilir. Kira gelirleri de zekat dahilinde değerlendirilmektedir.

Ziynet eşyaları zekat verilmeyen mallar arasında yer alsa da zekatı verilen mallar için bir istisna bulunmaktadır. Ziynet eşyasının altın, 80 gram veya daha fazlaysa ve malın edinim süresi 1 yılı açmışsa bu mal üzerinden 1/40 oranında zekat verilmesi uygundur. Ancak altın dışındaki ziynet eşyaları zekatı verilen mallar arasında değerlendirilmez.

Zekat verilmeyen mallar

Zekat verilmeyen mallar konusunda belirtilen 1 yılın dışında da bazı kurallar bulunmaktadır. Bu doğrultuda vergi yerine zekatın geçmeyeceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda ihtiyaçları için zorunlu olarak görülen malların da zekat olarak verilmesi uygun değildir.

Zekat genellikle toplumda sadaka ile karıştırıldığından dolayı bu ikisinin birbirinden tamamen ayrı bir yardım olduğu unutulmamalıdır. Ziynet eşyası da yine zekat verilmeyen mallar arasındadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam