Blog

Zekatımı kimlere verebilirim?

Zekatımı kimlere verebilirim?

Zekat, İslam'ın şartları arasında olduğu gibi kimlere zekat verilebileceği Kur'an-ı Kerim'de ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bu nedenle ibadetini yerine getirmek isteyenlerin zekatını kime vereceği konusunda dikkatli davranması gerekmektedir. İbadetin yapılması sırasında herhangi bir dini yönden sakınca yaşanmaması adına Kur'an-ı Kerim'in referans alınmalı ve zekatın kime, nasıl ve hangi şartlarda verilmesi gerektiği detaylı olarak öğrenilmelidir.

Zekatımı kardeşime verebilir miyim?

Zekatın verilmesi sırasında kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında seçim yapmaması gerekmektedir. Bu nedenle de zekatımı kardeşime verebilir miyim gibi soru işaretleri olanların kardeşinin yardıma ihtiyacı olması halinde yardım etmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bu yardım zekat olarak kabul edilemeyeceğinden dolayı kişiler yapması gereken zekat ibadetini zekat verilebilecek kişiler arasından seçerek vermeli ve ibadetini yerine getirmelidir.

Kardeş dışında zekatın; anne, baba, büyükanne, büyükbaba, çocuk, torunlar, eş, Müslüman olmayan ya da zengin olan kişilere verilmesi uygun değildir. Kur'an-ı Kerim'de yer alan bilgiler dahilinde Bu kişiler dışında kalan ihtiyaç sahiplerine zekat verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Zekatımı kime vereyim?

Zekatın verilmesi sırasında kan bağı VE Zekat verecek kişinin Müslüman olup olmadığı şartına dikkat edilmelidir. Müslüman olmayanlara herhangi bir şekilde zekat ya da dini yardımlarını yapılması dinen uygun değildir. Bununla birlikte zekatın düşmediği kişiler için de hiçbir şekilde zekat verilmemelidir. Bu şartların taşınması halinde kişiler zekatlarını dilediği gibi verebilir ve bu konuda herhangi bir kısıtlayıcı hüküm bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda kişilerin çevresinde yardımcı olabileceği yardıma muhtaç kişiler olmayabilir. Zekatımı kime vereyim, kime verebilirim gibi sorular nedeniyle sorun yaşayanlar bu konuda dernek gibi farklı kurumları tercih ederek zekatını başlayabilmektedir.

Zekatımı nereye vereyim?

Zekatını verme noktasında uygun bir kişiyi bulamayan ya da daha kolay bir yol olarak dernekleri tercih edenler Türkiye'de Deniz Feneri’ni seçebilir. Zekat başta olmak üzere tüm bağış ve yardımların yapılabildiği Deniz Feneri’nde her yıl binlerce kişiye ve aileye ulaşılarak ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Bu doğrultuda zekat vermek için siz de Deniz Feneri’ni tercih edebilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam