Blog

Zekatın faydaları

Zekatın faydaları

İslam'ın beş şartından biri olması nedeniyle İslamiyet’te ve toplum içerisinde oldukça önemsenen zekatın faydaları, oldukça fazla. Her Müslüman için şartların uygun olması halinde yerine getirilmesi gereken bir ibadet olarak dikkat çeken zekat, hem zekat veren hem de zekatı alan kişiler için toplum içerisindeki dayanışmanın, birlik beraberliğin artmasını sağlar. Bu nedenle zekat vermekten kaçınılmaması hem ibadetin yerine getirilmesi hem de zekat faydalarından yararlanılabilmesi adına önemlidir. İbadetin yerine getirilmesi sırasında ise dinin uygun gördüğü şekilde zekat verilmesi gerekir.

Zekatın faydaları neler?

Zekatın faydaları bireysel ve toplumsal olarak oldukça fazladır. Zekat, mülkiyeti kişilerin paylaşmasını ve hırslara kapılmasını önlemektedir. Mülkiyetin zenginler ve fakirler arasında bölüştürülmesini sağlayan zekat, böylece toplum arasında da dayanışmanın artmasını ve maddiyata bağlı olarak ayrımların ortaya çıkmasını engeller.

İslamiyet yardımlaşma dini olduğu gibi zekat veren bir kişi ibadetin en bereketlisini, en sevap kazandıranını yapma imkanına sahip olur. İhtiyaç sahiplerine yardım ederek zekat verenler sadece ibadetini yerine getirmez. Yardımın ne kadar faydalı ve insanın manevi duygular yaşamasını sağlayan bir şey olduğunu keşfeder.

Zekatın verilmesindeki en temel sebeplerden bir tanesi fakirlerin ve ihtiyaç sahiplerinin hayatını daha rahat geçirmesini sağlamaktır. Zekat ile zengin, hali vakti yerinde olan kişiler yardıma muhtaç fakir ailelere ya da kişilere yardım ederek böylece toplumsal sınıfların ortadan kalkmasını ve maddiyat dışında, kişilerin güçlü bağlar kurmasını sağlar. Bu nedenle zekatın toplum içerisindeki en önemli faydalarından bir tanesi sosyal dengeyi sağlamasıdır.

Zekat kişilerin ana parasından yaptığı bir yardım olduğu gibi ana paradan eksilme yaşanır. Böylece kişilerin mevcut paralarını arttırabilmesi adına faiz gibi uygun olmayan yatırımlar yerine gerçek yatırımlara yönelmesi sağlanır. Bu sayede yeni iş alanları, yeni kazanç kapılar açılır.

"Allah rızkı vermekte bazınızı bazınıza üstün kıldı." (Nahl, 16/71) gibi ayetler ve surelerde yer alan ifadeler, zekatın neden verilmesi gerektiğini net bir şekilde göstermektedir. Zekat vermek ile yükümlü olan kişiler Allah tarafından zenginlik ile mükafatlandırılırken zenginliğin özellikle paylaşılması için verildiği unutulmamalıdır.

Toplam