Blog

Zilkade ayında yapılması gereken ibadetler

Zilkade ayında yapılması gereken ibadetler

İslama göre haram aylardan ilki olarak bilinen Zilkade ayında her türlü kötülük, saldırı, zulüm ve savaş yasak yani haramdır. Zilkade ayının haram kılınma sebebi hac için yolculuğun bu ayda yapılmasından dolayıdır.

Büyük arif “Seyyid İbn Tavus” bu ayın fazileti hakkında şunları söylemiştir:

“Zilkade Ayı, zorluk ve sıkıntı halinde dua etmek ve zulümden kurtulmak için dua etmek için çok güzel bir aydır.” Aynı şekilde şöyle demektedir: “Bu ay, duaların kabul olma ayı olarak adlandırılmıştır. Dolayısıyla vakitlerini ganimet olarak bilmeli ve onda hacet oruçları tutulmalıdır.”

Zilkade ayında yapılması gerekenler

Zilkade ayının 25 günü Gecesini ibadetle geçirmek gündüzünü de oruçlu geçirmek gereklidir. İmam Rıza (as)’dan nakledilen rivayette: “ Bu gece Hz.İbrahim ve Hz.İsa (as)’lar dünyaya geldi ve Dahvul arzdır. Gecesinin ibadetinin çokça sevabı ve gündüzünün orucun 60 ay oruç tutmak kadar sevabı vardır.”

Bugünde yapılması gereken bir diğer amel de iki rekat namazdır ve bu namazlar kuşluk vaktinde kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra beş defa Şems suresi okunur ve namazın selamından sonra da şu dua okunur:

“Güç ve kuvvet ancak ulu ve yüce Allah’adır. Ey sürçmeleri affeden! Benim sürçmemi affet. Ey duaları kabul eden! Benim duamı kabul et. Ey sesleri duyan! Benim sesimi duy; bana merhamet et, benim günah ve kötülüklerimden ve bendeki çirkinliklerden geç. Ey yücelik ve ikram sahibi.”

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam