2018 Savaş, Göç ve Yoksulluk Sempozyumu

Göçler, kimi zaman dünya tarihinin şekillenmesine neden olan savaş, afet gibi süreçlerden sonra yaşanan, kimi zaman da bizzat dünya tarihini şekillendiren trajik olaylardır.
 
Göçlerin Türk tarihinde önemli bir yeri vardır. Orta Asya’dan yapılan göçler, Türklerin gittikleri yerlerde yeni kültürleri etkilemelerine, onlardan etkilenmelerine, doğu-batı kültüründe ortak değerlerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Göç kavramını, en iyi anlayabilecek bir ulusun yaşadığı Türkiye, son 7 yıldır Dünya’nın en çok göç alan ülkesi konumunda. Yanı başımızda yaşanan Suriye iç savaşı 4 milyona yakın Suriyeli göçmenin Türkiye’ye göç etmesine neden oldu ve bu göçler halen sürmekte. Savaş beraberinde göçü getirmekte ve göç de yoksulluğu tetiklemekte.
 
Savaş; Göç, Yoksulluk Sempozyumu’na,  göç kavramını anlamak için önce hicret kavramını anlamak gerektiğinden hareketle göçe dair kavramlar, terimler ve değerleri masaya yatırarak başlandı. Haçlı savaşları – Yahudi Mülteciler, Balkan Göçleri, Kırım ve Kafkas Göçleri, İkinci dünya savaşı göçleri, 1950 Sonrası Göçler ve Suriye göçleri de ele alındı. 
 
Ayrıca Suriye’de yaşanan savaşın neden olduğu göç ve yoksulluk masaya yatırıldı. Sempozyumda mültecilik kavramı mülteci kadınlar ve çocuklar tarafından dinleyenlere aktarıldı. Yine sahada çalışma yapan, hem göçe hem savaşa hem yoksulluğa tanıklık eden sivil toplum kuruluşları ve ilgili devlet kurumları yetkilileri de gözlemlerini aktardı.
 
Göç ve yoksulluk kavramının tarih, sosyoloji, felsefe, edebiyat, psikoloji, hukuk, eğitim, ekonomi boyutlarıyla ele alındığı sempozyumda mültecilerin istihdam, eğitim, sağlık sorunları da irdelendi ve çözüm yolları arandı. Sempozyumda sunulan bildiriler, basım için gerekli düzeltme ve düzenlemelerin yazarlarınca yapılmasının ardından, bildiri kitabı olarak yayımlandı.
 
Sempozyum kapsamında ayrıca savaş, göç ve yoksulluk karelerinden oluşan bir de resim sergisi düzenlendi.
 
Sempozyum, Deniz Feneri Derneği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.

Proje ve Temsilcilikler

Projelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen kardeş sitelerimizi inceleyiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam