2019 Ramazan Bayram Tatili | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaFaaliyetlerYurtiçi Faaliyetler 2019 Ramazan Bayram Tatili

2019 Ramazan Bayram Tatili

2019 yılı Ramazan Bayramı tatili ne zaman? Kaç gün?

Ramazan Bayramı nedir, kaç gündür?

 

Dini aylardan Ramazan ayının sonunda Şevval ayının ilk 3 gününü Ramazan Bayramı olarak kutlanır. Bu bayram "fıtır bayramı, id'ul-fitr" olarak bilinse de ülkemizde yaygın kullanımı Ramazan Bayramı şeklindedir. Bazı yörelerde Şeker Bayramı da denilmektedir ancak uygun olanı Ramazan Bayramı denilmesidir. 

 

Ramazan Bayramı İslam dünyasında her yıl büyük bir coşkuyla idak edilir. Özü barış ve esenlik olan dinimizin başta temel kaynağı Kur'an ve Hadis-i Şerifler'de bu güzel güne özel önem verilmiş, bu günlerde yapılacaklar sıralanmıştır. Din büyükleri de halkı binlerce yıldır bayram günlerinde neler yapılması gerektiği konusunda uyarmışlar ve öğütlenmişlerdir. 

 

- Bayram günleri en temiz ve güzel kıyafetler giyilir ve evin erkekleri yanlarına çocukları da alıp Bayram Namazına giderler. 

- Bayramlaşma namazla beraber başlar sırasıyla evde devam edip sonra anne-baba, dene-nine, yakın akraba ve komşularla bayramlaşılır. 

- Bayram küskün ve dargınların barışmasına bir vesiledir. "Mü'min kardeşinin diğer bir kardeşiyle 3 günden fazla küs olması helal değildir" buyuran Peygamber Efendimiz bu konuya büyük önem vermiştir. 

- Fitre ve sadakalar geleneksel olarak bayramın birinci günü dağıtılır.

- Bayram günleri çocuklar için de özel günlerdir. Çeşitli hediyeler, şekerleme ve çikolatalar ve harçlıklarla çocuklar sevindirilir.

- Yoksullar, yaşlılar, yetimler, garipler bu güne özel olarak hatırlanır ve yetimhaneler, hastaneler, huzurevleri ziyaret edilir. 

- Diriler olduğu kadar ölüler de bu günden nasibini alırlar. Genelde arefe günü ve bayramın ilk günü ahirete irtihal eden yakınlar, önemli kişilerin mezarları ve şehitlikler ziyaret edilir.

- Bayramda evlerde de tatlı bir telaş olur, özellikle hanımlar tatlılar, börekler, sarma ve yemeklerle bayramlaşmaya gelen misafirleri en güzel şekilde ağırlamaya gayret ederler. 

 

Ramazan Bayramı ne zaman?

 

Ramazan Bayramı'nın üç günü ve bir önceki gün olan Arefe öğleden sonra ülkemizde resmi olarak tatil (hafta içine de denk gelse) ilan edilmiştir. Buna göre 2019 yılı Ramazan Bayramı 4-5-6 Haziran (Salı - Çarşamba - Perşembe) 2019'da idrak edilecektir. 3 Haziran 2019 Pazartesi Arefe günüdür. Bakanlar Kurulu'nun aldığı karara göre resmi bayram tatili ise 1 Haziran Cumartesi başlayacak ve 9 Haziran 2019 Pazar günü sona erecektir. 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.